nahoru

Herec Dustin Hoffman slaví 80. narozeniny. Má pověst puntičkáře, ale doma také dva Oscary

Jiří Štefek8. srpna 2017 • 17:30
360p

Je znám svými dlouhými diskusemi s režiséry přímo na place. Ale rovněž i unikátní schopností „převtělit“ se do osoby, kterou právě hraje. Jeho filmy proto patří u diváků mezi nezapomenutelné. Rain Man, Kramerová versus Kramer, Tootsie, Motýlek, Malý velký muž, Půlnoční kovboj nebo Vrtěti psem. V těchto a dalších filmech předvedl americký herec Dustin Hoffman své herecké mistrovství. Dnes se tato hvězda stříbrného plátna dožívá 80ti let.

Dustin Lee Hoffman se narodil 8. srpna 1937 v Los Angeles. Má evropské kořeny, neboť jeho prapředci pocházejí z Rumunska a do Chicaga se přistěhovali z bukurešťského židovského ghetta. Původně chtěl být klavírním virtuosem a studoval klasickou a jazzovou hudbu. Přesto na losangeleské konzervatoři pobyl jen jeden rok. Postupně v něm zvítězila touha stát se hercem.

Do slavného Actros Studia byl však přijat až na pátý pokus. Mezitím si vydělával jako prodavač hraček, ošetřovatel v psychiatrickém ústavu, číšník, umývač nádobí, písař, vrátný a barový pianista. Nicméně po svém přijetí „k hereckému řemeslu“ se brzy začal prosazovat na Broadwayi, kde si ho všiml režisér Mike Nichols a nabídl mu roli v Absolventovi. Bravura, se kterou zahrál třicetiletý Hoffman roli nezkušeného studenta Benjamina, jehož „zaučuje“ starší sousedka, je i dnes nezapomenutelná a jedinečná.

V následujících letech sbíral role různorodých postav, kterým vždy mistrně vtiskl svůj jedinečný osobní šmrnc a za něž si vysloužil nejednu nominaci na slavného Oscara. Zlatou sošku se mu nakonec podařilo získat dvakrát – za roli Teda Kramera ve snímku Kramerová versus Kramer a druhou za postavu autistického Raymonda Babbitta, který se sbližuje se svým pragmatickým bratrem ve snímku Rain Man. V dalších pěti snímcích získané nominace v Oscara neproměnil.

Před necelými čtyřmi lety svět obletěla zpráva, že Hoffman bojuje s rakovinou. Herec však měl velké štěstí, že zhoubná nemoc byla objevena v samém zárodku a po neprodleném chirurgickém zákroku ji herec přemohl. Dustin Hoffman je podruhé ženatý a je otcem syna Jakea, kterého má ze druhého manželství s Lisou Gottsegenovou.
Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,020
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější