Terminátor, Barbar Conan, guvernér Kalifornie... Legendární silák Schwarzenegger dnes slaví 70. narozeniny | Reflex.cz
nahoru

Terminátor, Barbar Conan, guvernér Kalifornie... Legendární silák Schwarzenegger dnes slaví 70. narozeniny

Jiří Štefek30. července 2017 • 08:00

Arnold Schwarzenegger. Stačí vyslovit jeho jméno a není třeba nic dodávat. Všem se vybaví jeho „nabušená“ postava. Všichni hned vědí, že jeho svaly na rukou a nohou vždy spíš připomínaly ocelová lana. Na filmech jako Terminátor, Predátor, Komando nebo Barbar Conan vyrůstaly generace kluků po celém světě. Na začátku nového tisíciletí pak odstartoval - tento svým původem Rakušan - i politickou kariéru a přes sedm let byl guvernérem amerického státu Kalifornie. Dnes se tato filmová legenda dožívá 70 let.

Arnold Schwarzenegger se narodil 30. července 1947 v obci Thal nedaleko Grazu (Štýrského Hradce) do rodiny policejního důstojníka. Jeho dětství ale nebylo lehké. V jejich domácnosti stále chyběly peníze a tudíž ani nemohlo být pomyšlení na nějaký komfort. Doma neměli elektřinu, ústřední topení, telefon, koberce ani vodovod, takže Arnold se svým bratrem Meinhardem musel nosit vodu z fontány vzdálené téměř 150 metrů od jejich domu.

Malý Arnold se několik let věnoval fotbalu, ale jeho výkonům se nedostávalo náležitého ocenění. Přesedlal proto na atletiku, ale po jedné návštěvě posilovny rázem zjistil, že kulturistika a posilování je ten pravý sport a začal snít o titulu Mr. Universe.

V roce 1961 se čtrnáctiletý Arnold Schwarzenegger setkal s Kurtem Marnulem, bývalým několikanásobným rakouským šampionem v kulturistice, který ho začal trénovat. O čtyři roky později Arnold narukoval do armády, kde sloužil dva roky jako tankista. Během služby tajně a bez povolení opustil útvar, aby mohl odjet na soutěž ve Stuttgartu. Soutěž vyhrál a získal titul juniorského mistra Evropy. Soupeři jej začali přezdívat „The Oak" (Dub) a tuto přezdívku Arnold používá dodnes. Za svůj útěk sice vyfasoval sedm dní ve vojenském vězení, ale po vypršení trestu mohl hned nastoupit do posilovny, kterou mu armáda zřídila.

Tatra a její nejslavnější nákladní vozidla z minulosti i současnosti, podivejte se

Jeho sportovní kariéra v následujících letech pak začala nabírat na obrátkách a Arnold Schwarzenegger přidával jeden vavřín za druhým. Vyhrál nespočet soutěží v kulturistice a silovém trojboji – nejcennější jsou jeho vítězství v soutěži Mr. Olympia (celkem 7 titulů) a Mr. Universe (5 titulů).

V roce 1970 se začala psát i jeho herecká kariéra, v níž vystupoval převážně jako představitel tvrďáků v akčních filmech. Jeho prvním snímkem byl film Herkules v New Yorku. Průlomovým filmem se stal Barbar Conan, který Schwarzenegger natočil v roce 1982. Jeho kinematografie čítá bezmála padesátku filmů, v nichž nechybí legendární počiny jako Predátor, Terminátor, Rudá Sonja, Total Recall, Pravdivé lži, ale třeba i Batman a Robin. Vedle účinkování ve filmu stihl Schwarzenegger napsal i několik publikací týkající se fitness a kulturistiky.

Děti k pronájmu: Zrůdný průmysl indických sirotčinců vydělává na turistech

Na podzim roku 2003 přijal zcela novou výzvu svého života a v barvách Republikánské strany kandidoval na guvernéra nejbohatšího amerického státu Kalifornie a s přehledem zvítězil. Tuto funkci zastával až do začátku roku 2011. Tentýž rok pro něj znamenal i zlom v osobní životě. V květnu oznámil rozchod se svou manželkou Marií Shriverovou, jenž pochází ze slavného rodu Kennedyů a se kterou má pět dětí.

Po ukončení svého guvernérského působení se Arnold Schwarzenegger opět vrátil k filmu. Přes své herecké nebo politické vytížení však nikdy nezapomněl na svoji domovinu. Proto každým rokem v polovině ledna nechybí v krajovém tradičním oděvu mezi diváky slavného lyžařského Hahnenkammu v rakouském Kitzbühelu, který je považován za nejtěžší sjezd na světě.

Unikátní barevné fotografie z carského Ruska a komunistického SSSR. Mezi nimi i český …
I toto je Rusko: Fantastická galerie národů Sibiře, bohužel některé z nich vymírají
Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější