nahoru

Tatra a její nejslavnější nákladní vozidla z minulosti i současnosti, podivejte se

Ondřej Pavlůsek, auto.cz 28. července 2017 • 09:45
Tatra a její nejslavnější nákladní vozidla z minulosti i současnosti, podivejte se
foto: Auto.cz

První nákladní vozidlo se spalovacím motorem bylo v Kopřivnici postaveno v roce 1898 a stalo se zakladatelem dodnes trvající tradice. Připomeňte si ty nejslavnější nákladní automobily značky Tatra z minulosti i současnosti.

Kořeny kopřivnické automobilky sahají do roku 1850, kdy se Ignác Šustala za pomoci dvou tovaryšů pustil do výroby kočárů a díky kvalitním výrobkům i svým obchodnickým schopnostem dokázal z malé živnosti vybudovat jeden z významných evropských podniků.

Firma se zdárně rozrůstala, Šustala přibral společníky a v roce 1891 byla přeměněna na akciovou společnost Nesselsdorfer Wagenbau Fabriks-Gesellschaft, neboli Kopřivnická vozovka (Nesselsdorf je německý název města Kopřivnice). Od tohoto názvu byla také odvozena původní značka automobilů - NW.

Navštivte jedinečnou výstavu Auta na náplavce >>>

Značku NW nesl první osobní automobil, který z bran kopřivnické společnosti vyjel v květnu roku 1898 pod jménem Präsident a stal se prvním osobním automobilem se spalovacím motorem postaveným nejen v celém Rakousku-Uhersku, ale též střední Evropě.

Celý článek čtěte na webu Auto.cz >>>

Ondřej Pavlůsek, auto.cz


Klíčová slova: auto, historie, fotogalerie, Tatra