nahoru

VILIAM BUCHERT: Islámský stát se nakonec porazí sám, jak to už u hašteřivých Arabů a prodejných kmenů bývá

Viliam Buchert17. února 2015 • 12:00
Egypt odpověděl na zavraždění křesťanů náletem na radikály v Libyi
Egypt odpověděl na zavraždění křesťanů náletem na radikály v Libyi
• foto: 
Reuters

Odporná videa, která servíruje světu Islámský stát a některé další radikální muslimské organizace, vzbuzují dojem velké síly a nekonečného vlivu, kterým dnes islamisté disponují. Ale dějiny hovoří proti extrémistům. Jejich největší překážkou nakonec nebude Západ a umírnění muslimové, ale tradiční arabská řevnivost, kmenová rozpolcenost, neschopnost dodržet jakékoli dohody a to, že na Blízkém a Středním východě chce každý stát něco jiného. Plánovaný chalífát se rozplyne.

Islámský stát se kvůli svým tušeným slabostem prezentuje jako „něco“ minimálně regionálního, ne-li světového. Skvěle pracuje s podrahovým vnímáním, pochopil sílu sociální médií a internetu. Představuje se jako mezinárodní gang, v jehož řadách bojují lidé z desítek zemí. Na dobytých územích se snaží alespoň částečně pomáhat i nejchudším, aby získal podporu.

Jenže, a to vidíme už dnes, funguje to pouze v rozvrácených a chaosem i anarchií zasažených oblastech. Ve válkou zcela zdevastované Sýrii, v Iráku, Libyi, Jemenu či v některých zemích Afriky.

Je ale v podstatě vyloučené, že by IS mohl ovládnout Izrael, Turecko, Kurdistán, Írán či Saúdskou Arábii. O Evropě ani nemluvě. To jsou jen fantasmagorické sny, které nemají s realitou nic společného. Důvod? Pro udržení a prosazení chalífátu potřebujete podporu místních obyvatel, a tu radikálové postupně ztratí. Mohou ji získat bojem a násilím, ale i to je jen přechodná záležitost. Podívejme se na mapu a vidíme, že úspěchy mají nejradikálnější islamisté především ve státech, kde byly či přetrvávají nejhorší diktátorské režimy.

Daleko větší překážkou pro posilování Islámského státu bude kromě minimalisticky bojechtivého Západu a antiislamistického „vojevůdce“ Miloše Zemana to, co ho čeká doma. Tradiční arabská hašteřivost, schopnost prodat za peníze cokoli, kohokoli a komukoli, neschopnost dodržovat dohody, kmenové rozepře, náboženské střety (muslimové sunnitští versus muslimové šíitští) a nastolení nesvobody. Pod tíhou všech těchto věcí bude Islámský stát poražen, i když ne zcela zničen.

Radikálové totiž útočí na všechny, dokonce i na své možné budoucí spojence. A to je bude stát život i moc. Nějakou dobu to ovšem potrvá. Problémem pro Západ pak je, že místo Islámského státu nastoupí další muslimští radikálové. Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,760
22,050
29,420
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější