nahoru

Legendární sportovní pár. Před 94 lety se narodili Emil a Dana Zátopkovi

Jiří Štefek19. září 2016 • 19:00
Legendární sportovní pár. Před 94 lety se narodili Emil a Dana Zátopkovi
foto: ČTK

V české potažmo československé sportovní historii asi těžko nalezneme slavnější manželský pár. Emil a Dana Zátopkovi. Olympijští vítězové, mistři světa, držitelé titulů, rekordů a mnoha dalších poct a ocenění. Kromě výjimečného talentu a nadšení pro sport měli společnou ještě jednu – poněkud kuriózní věc – oba se narodili ve stejném roce ve stejný den. Přesně před 94 lety, 19. září 1922.

Emil Zátopek a Dana Ingrová se seznámili v roce 1945 na atletických závodech ve Zlíně, ale ta „skutečná“ jiskra mezi nimi přeskočila až později na jedné z jejich prvních schůzek. Oné jiskře napomohl i okamžik, když oba zjistili, že se vlastně narodili ve stejném roce ve stejný den. Krok do společného života udělali svatbou v Uherském Hradišti v roce 1948 krátce po návratu z prvních poválečných letních olympijských her v Londýně. 

720p 480p 360p 240p
Emil Zátopek na OH v Londýně 1948VIDEO Youtube.com

Emil Zátopek nejvíce zazářil na následující olympiádě v Helsinkách. kde vyhrál běh na 5 i 10 kilometrů a dokonce i maratón, který tehdy běžel poprvé v životě. V každé z těchto disciplin tehdy zároveň ustavil nový olympijský rekord. Tento „trojboj“ se dodnes žádnému vytrvalci nepodařilo zopakovat a atletičtí experti pochybují, že se ještě někomu kdy podaří. Byl znám svým upracovaným stylem běhu, doprovázeným křečovitými grimasami, v cizině byl přezdíván česká lokomotiva. Otáčel hlavou, obličej měl pokřivený námahou, čemuž vděčí za přezdívku Emil Hrozný. Když se ho lidé ptali na jeho umučený výraz ve tváři, prý odpověděl: „To víte, není to gymnastika nebo krasobruslení.”

Svého největšího úspěchu dosáhla na olympiádě v Helsinkách i Dana Zátopková. Ve stejný den, kdy její manžel vyhrál běh na 5 kilometrů, zvítězila ve své disciplíně hodu oštěpem i ona hodem za hranici padesáti metrů. V následujících letech se pak stala mnohonásobnou mistryní republiky, zabodovala i evropských šampionátech a na olympijských hrách v Říme v roce 1960 získala stříbro.

720p 480p 360p 240p
Emil Zátopek na OH v Helsinkách 1952VIDEO Youtube.com

Po ukončení závodnické kariéry Dana se věnovala trenérskému povolání, její muž nadále působil jako voják z povolání. V 50. letech byl Zátopek ještě nadšeným komunistou, s postupem času však jeho „budovatelské“ nadšení vyprchalo a po podpisu petice Dva tisíce slov a kritice okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy byl vyhozen ze všech svých postů a dlouhá léta se pak živil manuálně hloubením studen. Po sametové revoluci byl Václavem Havlem rehabilitován a společně se svou ženou se těšili uznání veřejnosti a svým elánem a úspěchy motivovali ke sportu mnoho mladých po celé zemi.

Emil Zátopek zemřel po dlouhé nemoci v Praze v roce 2000 ve věku 78 let. V prosinci téhož roku mu byla posmrtně udělena medaile Pierra de Coubertina. Jeho manželka Dana se dnes dožívá 94 let.

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,820
22,060
29,120
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější