Senátní volby Rokycany: Senátory se zde stávají jen lékaři. Vyjde to i letos? | Reflex.cz
nahoru

Volby do Senátu: Rokycanům dosud dominovali lékaři. Postaví se jim muž známý z konfliktu s Foldynou

Petr Sokol14. září 2018 • 09:01
Petr Sokol: Senátní volby 2018 Rokycany
• video: 
Martin Bartkovský

Volební obvod číslo 8 se sídlem v Rokycanech se rozprostírá na území rekordních čtyř okresů. V první řadě ho tvoří dva celé okresy – Rokycany a Plzeň-sever. Kromě toho k obvodu číslo osm patří také 15 obcí na západě Berounska, kde centrem této oblasti je městys Cerhovice. Trochu kuriózně zní, že čtvrtou územní složkou obvodu je severovýchodní část okresu Plzeň-město. Nejedná se ovšem o součást města Plzně, ale o tři samostatné obce, které správně patří do okresu Plzeň-město. Paradoxem je i to, že centrem obvodu jsou podle zákona sice Rokycany, ale nadpoloviční většina voličů žije na severním Plzeňsku. Obvod se také vyznačuje velmi vysokým počtem obcí. Občané v něm půjdou nyní volit dokonce ve 185 obcích.

Do voleb jde na Rokycansku letos symbolicky osm kandidátů: Michal Drabík (Moravská a Slezská pirátská strana), Milada Emmerová (ČSSD), Lucie Groene (ANO), Zdeněk Hess (Piráti), Zdeněk Chýnovský (KSČM), Pavel Karpíšek (ODS), David Redl (SPD) a Martin Uhlíř (koalice TOP 09 a strany LES).

Modro-oranžové lékařské výměny

Velmi výrazně venkovský obvod, v němž nejlidnatější sídlo tvoří se 14 tisíci obyvateli Rokycany, se dosud vyznačoval střídáním senátorů v barvách ODS a ČSSD.

Vůbec prvním senátorem se zde v roce 1996 stal primář Plicní léčebny Janov v Mirošově František Jirava z ČSSD, když v druhém kole porazil jiného lékaře Karla Nováka z ODS. Tyto dvě strany se později střídaly v držení senátorského křesla v tomto obvodě, ale paradoxně se už nikdy neutkaly v druhém kole. Do něj se totiž vždy dostal jako druhý reprezentant KSČM. I to potvrzuje, že obvod inklinuje spíše k levicové charakteristice.

Jí navzdory zde 12 let senátoroval kandidát ODS a další lékař Luděk Sefzig z Rokycan. Ten se stal senátorem v roce 2000, kdy dosavadní senátor Jirava sice post zkoušel obhájit, ale nedostal se ani do druhého kola. Sefzig v tomto roce i o šest let později v druhém kole porazil nominanta komunistů.

Po dvanácti letech ve funkci ovšem Sefzig skončil stejně jako jeho předchůdce, protože se při pokusu o druhou obhajobu v roce 2012 nedostal ani do druhého kola. V něm nad kandidátem KSČM zvítězila tehdejší hejtmanka Plzeňského kraje za ČSSD a zároveň poslankyně z Plzně Milada Emmerová. I ona je profesí lékařka, takže senátorem v tomto obvodě dosud nebyl někdo, kdo by nepatřil k zástupcům doktorského stavu.

Kandidáti z dovozu

Emmerová se pokusí mandát obhájit i letos. Zajímavostí letošního kandidátského pole je ovšem fakt, že pouze tři kandidáti žijí v rokycanském senátním obvodě.

Mezi domácí trio patří kandidát ODS a dlouholetý starosta čtyřtisícové obce Vejprnice Pavel Karpíšek, kterého do voleb podpořily také místní organizace KDU-ČSL, STAN, Soukromníků a Svobodných.  Kromě Karpíška už v obvodě bydlí jen kandidáti KSČM a SPD. Za komunisty se opět pokusí dostat alespoň do druhého kola technik a zastupitel ze čtyřtisícové Horní Břízy v okrese Plzeň-sever Zdeněk Chýnovský, Okamurovo hnutí bude ve volbách reprezentovat klinický perfuziolog z kardiochirurgie Fakultní nemocnice v Plzni David Redl, který ovšem trvale bydlí v Hrádku na Rokycansku. Vzhledem k místní lékařské senátorské „dynastii,“ kdy byl zatím vždy zdejším členem horní komory lékař, jen připomeňme, že perfuziolog není lékař, ale osoba, která poskytuje nebo řídí ošetřovatelskou péči.

Dva kandidáti pocházejí z Prahy. Prvním je kandidátka strany, která ve všech čtyřech okresech, kam obvod zasahuje, vloni vyhrála ve sněmovních volbách, tedy hnutí ANO. Za něj do volebního klání vstupuje pražská režisérka, scénáristka a prezidentka české organizace, která zastupuje ženy ve filmových profesích (Women in Film and Television) Lucie Groene. Druhým je pak aktivista, známý třeba ze střetu s poslancem Jaroslavem Foldynou, Martin Uhlíř, kterého do voleb vyslala koalice TOP 09 a Bursíkovy Liberálně ekologické strany (LES). Uhlíře zároveň podpořili Zelení a nové hnutí senátora Václava Lásky Senátor 21. Uhlíř se ucházel i o podporu Pirátů, ale ti si nakonec odhlasovali vlastního kandidáta, který se původně chystal na senátní volby v sousedním obvodu, kde se bude volit za dva roky. Je jím v obci Drmoul v okrese Cheb žijící člen České pirátské strany, lékař a publicista Zdeněk Hess.

Moravský pirát

Poslední kandidát – živnostník Michal Drabík – je stejně jako současná senátorka z Plzně. Určitou kuriozitou je, že Drabík kandiduje za nově registrovanou stranu s názvem Moravská a Slezská pirátská strana, i když je tento obvod čistě český a velmi vzdálený od obou historických zemí zmíněných v názvu nového subjektu.
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější