nahoru

Program filmového festivalu Karlovy Vary: dramata, komedie, horory, vybere si každý

Jakub Smutný14. června 2019 • 14:49
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
• foto: 
Profimedia

Karlovarský filmový festival letos začne v pátek 28. června, zahajovacím snímkem bude film Po svatbě s Julianne Moore. Slavnostní zakončení se bude konat v sobotu 6. července, kdy se bude promítat film Late Night. Návštěvníci se mohou těšit zhruba na dvě stovky snímků, z nichž většina bude promítána několikrát. Reálně není v lidských silách zhlédnout všechny, ba ani většinu promítaných filmů, to ale nakonec nikoho nemrzí. Stačí se ponořit do festivalové nabídky, či jen do některých vybraných sekcí, a sestavit si festivalový program dle svého. V průběžně aktualizovaném článku vás upozorníme na programové vrcholy letošního ročníku.

Filmy v soutěžních sekcích

Koncem května festival odtajnil letošní soutěžní snímky. V Hlavní soutěži se utká dvanáct snímků, jejichž autoři pocházejí z různých koutů světa. Kvalita filmů v Hlavní soutěži je vždy velkou neznámou, neboť se zpravidla jedná o světové premiéry. Letos můžeme být zvědaví například na drama Otec, za nímž stojí zavedená dvojice bulharských filmařů Kristina Grozeva a Petar Valchanov, jejichž dosavadní snímky Lekce a Sláva málokdo viděl. Což je velká škoda. Český film bude tentokrát zastoupen pouze československým koprodukčním dramatem Marka Škopy Budiž světlo.

Rovněž dvanáct snímků se představí v soutěžní sekci Na východ od Západu, která tradičně představí filmy začínajících tvůrců ze zemí východní Evropy a přilehlého okolí. Odhadovat, který z nich bude dobrý, je ještě větší loterie než v případě Hlavní soutěže, upozorníme proto jen, že soutěžit bude mj. absolvent FAMU Michal Hogenauer s dramatickým debutem Tiché doteky s Eliškou Křenkovou v hlavní roli.

Mezi jedenácti dokumentárními snímky zápolícími v Soutěži dokumentárních filmů bude mít Česko také svého zástupce, a to sice Dálavu režiséra Martina Marečka. Soupeřem mu ale bude těžká váha, a to sice velebený americký dokument Apollo 11 o přistání na Měsíci.

Festivalové hity

Největší zvědavost se z pohledu fanoušků, čekajících na opravdové festivalové hity, pojí s nesoutěžními sekcemi Horizonty a Jiný pohled. Do nich jsou řazeny snímky, které již byly s úspěchem promítány na jiných světových festivalech.

Sekce Horizonty letos čítá lehce přes dvě desítky snímků, přičemž opravdové těžké váhy v ní tentokrát bohužel nejsou zastoupeny v příliš hojném počtu. Jasným favoritem je snímek Parazit, který natočil jihokorejský režisér Pon Džun-ho. Z festivalu v Cannes si letos v květnu odvezl nejvyšší ocenění, vidět ho tak ve Varech bude chtít asi každý. Z přehlídky na Azurovém pobřeží pak dramaturgové dovezli také např. snímek Neviditelný život Eurídice Gusmãové (cena za nejlepší film v sekci Un certain regard), z Berlinale zase německé drama Narušitel systému (cena Alfreda Bauera).

Diváckým hitem by se mohla stát nová komedie Dannyho Boyla Yesterday nebo režijní pokus herce Caseyho Afflecka Světlo mého života. Fanoušci Jima Jarusche si pak jistě nenechají ujít jeho novinku Mrtví neumírají, byť ohlasy ze zahraničí nejsou zcela nadšené. Skandinávskou kinematografii bude reprezentovat drama Bílý bílý den, fanoušci dokumentů zamíří na Diega Maradonu. Slavnému fotbalistovi se na zoubek podíval Asif Kapadia, autor oblíbených biografií Senna nebo Amy.

Rovněž přes dvacet snímků bylo zařazeno do sekce Jiný pohled. Zpravidla se jedná o menší filmy s výrazným autorským rukopisem. To jistě splní třeba dílo Takové krásné šaty svérázného režiséra Petera Stricklanda, které bude vyprávět o vražedném oděvu. Sekce Půlnočních filmů, k níž upínají zraky fanoušci hororových filmů, je letos pojata většinově retrospektivně. Festival v jejím rámci totiž nabídne projekce starších klasik, jako jsou Vetřelec, Mlha, Rambo nebo Matrix. Do jisté míry výjimkou je tak letos horor Chata, který vzbudil nadšené reakce na festivalu v Sundance.

Speciální sekce

V retrospektivní sekci nazvané „Bez cenzury“ letos festival připomene třicáté výročí Sametové revoluce. Promítnuto bude sedm českých filmů natočených mezi lety 1989 a 1992. Diváci se tak mohou těšit třeba na kultovní Kouř Tomáše Vorla, debut Filipa Renče Requiem pro panenku nebo legendární Dědictví aneb Kurvahošigutntág Věry Chytilové.

Další speciální sekce pak připomene tvorbu ikonického egyptského režiséra Júsufa Šahína. Jeho retrospektiva představí jedenáct remasterovaných filmů, od raných, méně známých snímků až po klasická díla.

V letošních Varech na nás také čeká několik českých premiér. Představí se zde celovečerní hraný debut Ondřeje Provazníka a Martina Duška Staříci, v něž se dva postarší političtí vězni vydají najít a ztrestat bývalého komunistického prokurátora. Zvlášť netrpělivě bude očekávána premiéra dvou prvních epizod nového seriálu režiséra Ivana Zachariáše Bez vědomí natočeného v produkci HBO Europe. Můžeme doufat, že tentokrát se historie bude opakovat – před pár lety totiž ve Varech obdobně premiérovala excelentní Zachariášova Pustina.

No a v neposlední řadě pak bude festival pokračovat v promítání digitálně restaurovaných klasických děl české kinematografie. Letos přijde řada na jeden z vůbec nejlepších československých filmů všech dob – na Spalovače mrtvol Juraje Herze.

Zahájení filmového festivalu 2019 online >>>

Jakub SmutnýMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2019

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary skončil 6. července. Mimo soutěže se představila řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přivezl unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu byla americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrátil i Casey Affleck a mezi hvězdami byla i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku