Festival Karlovy Vary 2019: Program, filmy a zahájení | Reflex.cz
nahoru

Program filmového festivalu Karlovy Vary: dramata, komedie, horory, vybere si každý

Jakub Smutný21. ledna 2019 • 19:52
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
• foto: 
Profimedia

Karlovarský filmový festival letos začne v pátek 28. června, slavnostní zakončení se bude konat v sobotu 6. července. Soudě dle posledních ročníků se návštěvníci mohou těšit na zhruba dvě stovky snímků, z nichž většina bude promítána několikrát. Reálně není v lidských silách zhlédnout všechny, ba ani většinu promítaných filmů, to ale nakonec nikoho nemrzí. Stačí se ponořit do festivalové nabídky, či jen do některých vybraných sekcí, a sestavit si festivalový program dle svého. V průběžně aktualizovaném článku vás upozorníme na programové vrcholy letošního ročníku.

Co zatím víme?

Prozatím byly oznámeny pouze jakési první střípky, když organizátoři zkraje jara tradičně odhalili speciální retrospektivní sekce. Letošní sekce nazvaná „Bez cenzury“ připomene třicáté výročí sametové revoluce. Promítnuto bude sedm českých filmů natočených mezi lety 1989 a 1992. Diváci se tak mohou těšit třeba na kultovní Kouř Tomáše Vorla, debut Filipa Renče Requiem pro panenku nebo legendární Dědictví aneb Kurvahošigutntág Věry Chytilové.

Další speciální sekce pak připomene tvorbu ikonického egyptského režiséra Júsufa Šahína. Jeho retrospektiva představí jedenáct remasterovaných filmů, od raných, méně známých snímků až po klasická díla.

No a v neposlední řadě pak bude festival pokračovat v promítání digitálně restaurovaných klasických děl české kinematografie. Letos přijde řada na jeden z vůbec nejlepších československých filmů všech dob – na Spalovače mrtvol Juraje Herze.

20 nejlepších filmů všech dob podle Reflexu. Tyto kultovní filmy světové kinematografie…

Kdy budeme vědět více?

Nedočká-li se festival zásadních změn, čekají návštěvníky Varů tři soutěžní sekce a mnoho sekcí nesoutěžních. Snímky zahrnuté v sekcích soutěžních (Hlavní soutěž, Soutěž Na východ od Západu, Soutěž dokumentárních filmů) bývají odhaleny v průběhu jarních měsíců, typicky na sklonku května. Soutěžní filmy si ve Varech zpravidla odbývají svou světovou premiéru, jedná se tedy o díla, která v podstatě nikdo neviděl, jejich kvalita je proto dopředu velkou neznámou. Často přitom není k dispozici ani trailer, jít na soutěžní film je tak vlastně sázka do loterie.

Především kvalita (či nekvalita) Hlavní soutěže je přitom pravidelným tématem vášnivých debat fanoušků a publicistů. Pravdou je, že málokterý soutěžní snímek z Varů by se zapsal do zlatého fondu kinematografie. Vzpomenout lze jistě na Amélii z Montmartru, ta ovšem soutěžila už bezmála před dvaceti lety, v roce 2001. Z posledních let stojí za zmínku gruzínský Kukuřičný ostrov z roku 2014, který to posléze dotáhl na cizojazyčnou oscarovou nominaci. Naopak předoňský vítěz, český Křižáček režiséra Václava Kadrnky, byl kritikou a hlavně diváky přijat rozpačitě. Loňského vítěze, rumunské drama „Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři“, docenili hlavně kritici a náročnější diváci, miláčkem publika se nestal.

Rovněž v jarních měsících, tedy v dubnu nebo květnu, lze čekat bližší informace o některých speciálních programových sekcích, které se zaměřují na starší filmy. Typicky se jedná o retrospektivy významných filmových tvůrců.

10 nejlepších komedií roku 2018. Filmy, u kterých se zasmějete
Jakub Smutný 21. listopadu 2018 • 11:07

10 nejlepších komedií roku 2018. Filmy, u kterých se zasmějete

Kdy budeme vědět všechno?

Největší zvědavost se z pohledu fanoušků, čekajících na opravdové festivalové hity, pojí s nesoutěžními sekcemi. Ty bývají odhaleny až zhruba dva týdny před začátkem festivalu a zahrnují snímky, které se již hrály na slavnějších festivalech. Zejména v oblíbených sekcích Horizonty a Jiný pohled se návštěvníci dočkají nejzajímavějších titulů aktuální filmové sezóny, které předtím mohli zhlédnout diváci v Cannes, Berlíně či na americkém festivalu Sundance.

A právě festival v Cannes může do velké míry za to, že Vary svoji kompletní programovou nabídku zveřejňují relativně pozdě. S jeho koncem v druhé polovině května se totiž rozjíždí vyjednávání, v nichž se karlovarští dramaturgové snaží filmy, jež je na francouzské riviéře zaujaly, získat pro karlovarskou přehlídku. A taková jednání se občas vlečou.

Odměnou ale bývá opravdu nabitý program, z nějž si dokáže vybrat snad každý milovník filmu. Volit můžete mezi oceňovanými a umělecky hodnotnými dramaty ze sekce Horizonty, formálně netradičními snímky z Jiného pohledu nebo děsuplnými horory a ztřeštěnými komediemi ze sekce Půlnočních filmů. Sekce České filmy představuje to nejlepší, co se v uplynulé sezóně urodilo na tuzemské scéně, sekce Imagina pak sestává z filmových experimentů, jež mají potenciál zaujmout především filmové vědce.

10 nejlepších filmových dramat roku 2018 a proč je nesmíte propásnout
Chcete se bát? Nenechte si ujít 10 nejlepších hororů roku 2018
Jakub Smutný 8. listopadu 2018 • 13:49

Chcete se bát? Nenechte si ujít 10 nejlepších hororů roku 2018

Jakub Smutný
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,710
23,050
29,410
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější