Ilustrační foto.

Ilustrační foto. Zdroj: Archiv Blesku

Policie zadržela náměstka ministrně Maláčové, je podezřelý z korupce

Policie od dnešního rána zasahuje na ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV). Uvedl to server Lidovky.cz, podle kterého kriminalisté zadrželi náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT. Podle webu se případ týká zakázky na informační systémy ministerstva za čtvrt miliardy korun. Oba muže policisté podezírají z korupce a zneužití pravomoci úřední osoby.

Podle serveru iROZHLAS.cz zasahuje policie také v sídle společnosti OKSystem. Vyjádření ministerstva a společnosti ČTK zjišťuje.

„Dnešního dne zahájil policejní orgán trestní stíhání dvou fyzických osob pro zločin pletich při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži a přípravu zločinu zneužití pravomoci úřední osoby, a to v souvislosti s probíhajícím a plánovaným zadávacím řízení na veřejné zakázky Ministerstva práce a sociálních věcí ČR,“ uvedl Matula. Podle Lidovek se případ týká zakázky na informační systémy ministerstva za čtvrt miliardy korun. Dvojici hrozí až dvanáctileté vězení.

Mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) ČTK potvrdil, že útvar dnes provádí úkony trestního řízení, případ ale odmítl komentovat s tím, že podávání informací si vyhradilo vrchní státní zastupitelství.

Ministerstvo práce chystá nový resortní informační systém, který se skládá z několika větších systémů. Původně měl fungovat od roku 2017 a stát 1,5 miliardy korun. Nyní se počítá s provozem většiny částí od příštího roku a s cenou až o miliardu vyšší. Resort ani po dvou tendrech zatím nemá dodavatele systému pro vyplácení dávek a začátkem příštího roku mu vyprší smlouva s nynějším dodavatelem, jímž je společnost OKSystem.

Firma se s ministerstvem soudí. Uspěla v první soutěži na dávkový systém, resort od kontraktu ale pak odstoupil. Druhá soutěž skončila několikrát u antimonopolního úřadu. Vedení ministerstva od loňského léta nechtělo uvést, jak přesně bude postupovat. Mluvilo o několika scénářích. Zmiňovalo například vyhlášení soutěže na provozovatele nynějšího dávkového systému od OKSystemu, a to zřejmě v březnu. Další variantou byl smír s OKSystemem a návrat k prvnímu tendru. Jako poslední z možností padlo na jednání sněmovního sociálního výboru i další prodloužení dosavadních smluv s OKSystemem.

Policie požádala firmu OKsystem o podklady

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pondělí požádali společnost OKsystem o podklady k jedné nabídce do soutěže ministerstva práce, která se teprve vyhodnocuje. Firma s policií spolupracuje, uvedl ředitel a místopředseda představenstva společnosti Vítězslav Ciml. O jakou nabídku a soutěž se jedná, neupřesnil. Firma OKsystem zajišťuje od 90. let informační systémy ministerstva práce. Resort pořizuje nové systémy. „Policisté z NCOZ dnes v OKsystemu požádali o předání podkladů ve věci zakázky pro ministerstvo práce a sociálních věcí, kteřá je stále ve fázi vyhodnocování. Zaměstnanci OKsystemu s policisty spolupracují a poskytují veškerou součinnost,“ uvedl Ciml. Další informace s ohledem na vyšetřování neposkytl. Podle informací od zaměstnanců firmy, nebylo možné budovu v Praze na Pankráci dopoledne opouštět.

Ministerstvo by od příštího roku mělo mít nový ucelený systém, který se skládá z několika systémů. Zahrnuje aplikace pro agendu zaměstnanosti či dávek, portál, spisovou službu, ekonomický systém, interní systém a podpůrné systémy. Dodavatele systému pro vyplácení dávek a příspěvků resort ale ani po dvou tendrech stále nemá. V první soutěži zvítězil OKsystem, v minulém volebním období ale vedení ministerstva od smlouvy s ním odstoupilo. Firma se soudí. Druhá soutěž skončila už několikrát u antimonopolního úřadu.

Vedení ministerstva několikrát uvedlo, že má několik variant řešení, aby provoz vyplácení dávek od roku 2021 zajistilo. Plánovalo vyhlásit výběrové řízení na provozovatele nynějšího systému od OKsystemu. Ve hře byl i smír s firmou a případné pokračování v prvním tendru, dokončení druhého tendru, nebo prodloužení nynějšího kontraktu s OKsystemem, popsali zástupci ministerstva loni sněmovnímu sociálnímu výboru.