Zdroje jsou a budou! Tak trochu děravý optimismus Babišovy strážkyně státní kasy | Reflex.cz
nahoru

Zdroje jsou a budou! Tak trochu děravý optimismus Babišovy strážkyně státní kasy

Petr Pešek8. října 2019 • 15:10
Ministryně Schillerová počítá, ministryně Maláčová předstírá, že poslouchá.
Ministryně Schillerová počítá, ministryně Maláčová předstírá, že poslouchá.
• foto: 
ČTK

Příjmy státního rozpočtu a nadhodnocené? V žádném případě. Nebezpečně rostoucí mandatorní čili povinné výdaje? Nikoliv. Rostoucí výběr daní z příjmu hlavně díky tomu, že stát zvyšuje platy, a tedy i více utrácí? Nevadí, i to se počítá. Jedno nelze ministryni financí Aleně Schillerové upřít. Rozpočtovým optimismem nešetří, jak prokázala i v nedělních Otázkách Václava Moravce. Někdy je to ale optimismus až příliš okatě vyztužený, jako u zmíněného výběru daní z příjmů. Podobně jako by se člověk radoval z bonusů za platbu kartou a přitom by pouštěl svému účtu víc a víc žilou.

Stejně zvláštně působí i skálopevné přesvědčení paní ministryně, že projde vládní daňový balíček. Co když ho Senát vrátí? „To už je dnes kolorit,“ pravila v debatě ČT. A aby nebylo pochyb, za koho ve vládě sedí, dodala po argumentačním vzoru Andreje Babiše: „To je politika…“ Neboli politici všechno komplikují, v tomto případě senátoři.

Rozpočtové kejkle aneb Jak ministryně financí Schillerová čaruje a rozdává neexistující…

Je ale třeba uznat, že ministryně financí je do určité míry hrází proti ještě horším nápadům sociálních demokratů, což se týká například sektorové daně, konkrétně té bankovní. Takže zatímco ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se ve stejném pořadu o týden dříve chlubila, jak už v dílně ČSSD zákon o bankovní dani vzniká, Alena Schillerová tento nápad zrovna neocenila. A naopak zlobivým koaličním partnerům pro případ, že by se bankovní daň snažili protlačit ve sněmovně sami, vzkázala: „Nebyla by jiná cesta než koaliční smlouvu vypovědět.“ Tak uvidíme…

Jenže to by nebyla současná vládní garnitura, kdyby rozumné nápady převládly všude. A hlavně v době, kdy se na obzoru objevují mračna zpomalujícího se ekonomického růstu a výpadku příjmů. Takže bankovní ani jinou sektorovou daň ne, ale zdanění technických rezerv pojišťoven ano. Byť to může na jejich klienty dopadnout podobným způsobem. Nejdřív jsme se od paní ministryně dozvěděli, že jde jen o narovnání pravidel, protože pojišťovny mají u rezerv větší daňovou úlevu než jiní, vzápětí už ale bylo venku, že prostě jde o to, vybrat od pojišťoven vyšší daně.

Prostě někde se ty peníze najít musí, když už se toho tolik naslibovalo. A co měla vláda dělat, když musela napravit křivdy kabinetů minulých, jak neopomněla podotknout ministryně Schillerová. Na to by šlo namítnout leccos – že přidávání mělo být více adresné než plošné, že se neměly zavádět zbytečné slevy na jízdném… Ale což, když zdroje jsou. Zatím.

Rozmohl se nám tu takový nešvar, touha po zisku… Naštěstí jsou tu ochránci „spravedlnosti“
Vladimír Pikora: Státní rozpočet je fraškou pro voliče
VLADIMÍR PIKORA 19. září 2019 • 14:56

Vladimír Pikora: Státní rozpočet je fraškou pro voliče

Petr PešekVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější