nahoru

Rasistický útok v Hanau: Podle ministra vnitra bylo zastřelení 9 lidí činem s extremistickým motivem

ČTK21. února 2020 • 11:55
Rasistický útok v Hanau: Podle ministra vnitra bylo zastřelení 9 lidí činem s extremistickým motivem
foto: ČTK/AP/Michael Probst

Masakr v Hanau, při němž třiačtyřicetiletý Němec postřílel devět lidí s migračními kořeny, byl podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera jednoznačně rasisticky motivovaným teroristickým útokem. Navíc už třetím pravicově extremisticky motivovaným útokem během pár měsíců. Seehofer, podle něhož je právě pravicový extremismus největším nebezpečím, jakému nyní Německo čelí, varoval před tím, že by se někdo čin mohl pokusit napodobit. Německo v reakci zpřísňuje bezpečnostní opatření.

Německo v reakci na středeční tragédii zpřísňuje bezpečnostní opatření v celé zemi. Ministr Seehofer na tiskové konferenci v Berlíně varoval před tím, že by se někdo čin mohl pokusit napodobit.

„Ohrožení ze strany antisemitismu, rasismu a pravicového extremismu je v Německu velmi vysoké,“ uvedl ministr vnitra, podle něhož se od vražd neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí z let 2000 až 2007 zemí až po dnešek táhne „krvavá stopa pravicového extremismu“. Připomněl i loňskou vraždu regionálního politika vládních křesťanských demokratů Waltera Lübckeho a také útok na synagogu ve východoněmeckém městě Halle, kde zemřeli dva lidé. V obou případech jsou podezřelí pravicoví radikálové.

Nynější posílení bezpečnostních opatření spočívá ve zpřísnění ochrany „citlivých zařízení“ včetně mešit. Více policistů bude na nádražích, letištích i u hranic spolkové republiky.

O „hluboce rasistickém světonázoru“ zřejmého pachatele je přesvědčen také nejvyšší státní zástupce Peter Frank, který vyšetřování činu vede. Dnes poukázal na pamflet Tobiase Rathjena, v němž opěvoval Němce, zabýval se čistotou jejich rasy a naopak tvrdil, že obyvatele řady jiných zemí je potřeba vyhladit.

Policisté podle Franka nadále zajišťují a vyhodnocují stopy v Rathjenově bytě v Hanau, kde byl muž v noci na čtvrtek nalezen mrtev spolu se svou mrtvou 72letou matkou. Oba byli zastřeleni. Jedním z cílů je teď podle nejvyššího státního zástupce zjistit, co přesně se v bytě odehrálo.

V dalších dnech a týdnech se také bude zkoumat, jak je možné, že sportovní střelec, který byl psychicky nemocný a měl i paranoidní představy, nevzbudil už dříve pozornost úřadů. Třeba loni v listopadu totiž poslal trestní oznámení nejvyššímu státnímu zastupitelství, v němž vyjadřuje přesvědčení, že existuje prakticky všemocná tajná služba, která je schopná řídit mozky lidí.

Ministr Seehofer dnes za obrovský problém označil vyjádření některých politiků pravicově populistické až radikální Alternativy pro Německo (AfD) relativizující například dobu nacismu a holokaust. Jsou podle něj živnou půdou pro extremisty, kteří se jimi mohou cítit povzbuzeni.

Generální tajemník vládní sociální demokracie (SPD) Lars Klingbeil, podle něhož i AfD střelci z Hanau „dodala munici“, požaduje, aby protiimigrační stranu začala sledovat kontrarozvědka. AfD tvrdě kritizují i další politici a také zástupci církví nebo politologové. Německá kontrarozvědka je zatím ve fázi rozhodování, jestli stranu, která kritiku odmítá a mluví o duševně vyšinutém pachateli, začne sledovat jako celek.

ČTK
Diskuse ke článku