nahoru

Za poklesem počtu jeptišek stojí sexuální zneužívání, tvrdí dámský vatikánský časopis

24. ledna 2020 • 10:35
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
• foto: 
profimedia.cz

Vatikánský dámský časopis připsal dramatický pokles počtu řádových sester na světě velmi náročným pracovním podmínkám, sexuálnímu zneužívání a zneužívání moci ze strany jejich nadřízených a duchovních. Časopis Ženy, církev a svět věnoval své únorové vydání tématu syndromu vyhoření a traumat ze zneužívání, se kterými se podle něj potýkají jeptišky. Poznamenal, že církev si je této problematiky vědoma a musí udělat změny, pokud chce nalákat nové jeptišky. Článek, který vyšel ve čtvrtek, připomněl, že papež František nechal v Římě postavit domov pro jeptišky, které byly vyloučeny ze svých řádů a ocitly se na ulici, kde byly někdy i nuceny živit se prostitucí.

„Byly tam některé velmi těžké případy, kdy nadřízení zadržovali doklady sester, které chtěly konvent opustit či které z něj byly vyhozeny,“ sdělil časopisu kardinál Joao Braz di Aviz. „Byly tam také případy prostituce za účelem obživy. To jsou bývalé jeptišky,“ řekl. „Pracujeme s lidmi, kteří jsou zranění a u kterých si musíme znovu vybudovat důvěru. Musíme změnit tento odmítavý přístup, to pokušení tyto lidi ignorovat a říct, vy už nejste náš problém,“ dodal di Aviz.

Katolická církev se potýká s pokračujícím výrazným poklesem počtu jeptišek po celém světě. Vatikánská statistika z roku 2016 ukázala, že jeptišek bylo tehdy o 10 885 méně než rok předtím (dohromady 659 445 v celém světě). O deset let dříve přitom bylo ve světě 753 400 jeptišek, což znamená, že za deset let jich katolická církev ztratila skoro 100 tisíc. Největší pokles byl zaznamenán v Evropě, v Latinské Americe zůstává počet jeptišek stabilní a v Asii a Africe jejich počty stoupají.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.