Nejedlová: Plácání po zadku není legrace, nesmíme se bát ozvat a říct si o pomoc, chceme mluvit o obtěžování | Reflex.cz
nahoru

Nejedlová: Plácání po zadku není legrace, nesmíme se bát ozvat a říct si o pomoc, chceme mluvit o obtěžování

Čestmír Strakatý9. srpna 2019 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Johannou Nejedlovou
• video: 
Prostor X

Johanna Nejedlová se spolkem Konsent se už tři roky snaží měnit vnímání sexuálního obtěžování a násilí v české společnosti. Je to součást života spousty lidí, která se ale stále bagatelizuje. Teď přichází s kampaní Respekt je sexy, která má vytvořit síť podniků, které obtěžování netolerují, a taky má začít diskuzi o tom, co je ještě flirtování a co už je za čarou. Ženy se hlavně nemají bát ozvat a říct si o pomoc.

Spousta lidí si myslí, že plácání po zadku je legrace, obtěžování se tu bagatelizuje, říká Johanna Nejedlová. Hranici má ale každý nastavenou jinak, je to o kontextu a slušném chování. Konsent nechce nikoho šmírovat ani měnit pravidla nočního života. Tvrdí, že jim jde o respektování druhého, vnímaní jeho hranic a hlavně podpoře žen, kterým je něco nepříjemné.

V zapojených podnicích budou proškolení zaměstnanci, kteří mají konfliktní situace řešit. Ne hned označené lidi z podniků vyhazovat, ale spíš vysvětlovat. Nejedlovou těší zájem a pozitivní odezva. Kluby a bary si prý uvědomují, že kvůli obtěžování přichází o hosty.

Češi začali být hrdí na svou nenávist, děti by nechali umřít, neziskovky jsou teď…

Útoky bývají nepříjemné, spoustě lidí šlapeme na kuří oko, říká o reakcích na svou aktivitu Johanna Nejedlová. Ukazují prý ale i to, že společnost podobnou diskuzi potřebuje. Tvrdí, že muži můžou být muži a dobývat i bez obtěžování. Třeba děti na školách, kde dělá Konsent workshopy, reagují na diskuze o sexu a obtěžování pozitivně a jsou tématu otevřené, dodává Nejedlová.

Jsou Češi tak trochu rasisti? Proč se osobnosti a přední politici bojí vyjádřit svůj názor a stát si za ním, třeba v otázce Istanbulské úmluvy? Jak velký problém je teď v Česku sexuální obtěžování a jeho vnímání? A daří se Johanně Nejedlové společnost měnit?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>

Třeštíková: Miloš Forman byl letitý bezdomovec, rodinu obětoval. Katce dávám peníze,…

Hana Vagnerová: Dnes bych umřela, snad jsem anorexii překonala. Lidi tu nemají zábrany…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: V Česku nastal prokurátorský puč číslo 2
PREMIUM X Konspirační teorie realitou: Projekt MKUltra a vládní pokusy na lidech
PREMIUM X JXD: Menhiry a erekce aneb Jak se mi tajemnou silou postavila hůl
PREMIUM X Petr Sokol: Sázejte na politiku, dokud se v českých sázkových kancelářích nenaučí určovat kursy
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější