nahoru

Prostor X

Češi začali být hrdí na svou nenávist, děti by nechali umřít, neziskovky jsou teď nepřátelé, říká šéfka UNICEF ČR

Čestmír Strakatý 7. srpna 2019 • 06:00
Video se připravuje ...
Prostor X: Rozhovor s Pavlou Gomba
• video: 
Prostor X

Pět milionů dětí ročně umře zbytečně. UNICEF jim pomáhá a v jeho čele v Česku stojí už 18 let Pavla Gomba. Vidí posuny k lepšímu, ale zároveň země, které války vrátí i o 50 let zpátky. Mluví o velké lidské rodině a říká, že toho, co nás spojuje, je víc, než co nás rozděluje. Popisuje ale taky nenávist, které denně čelí. Lidé píší, že by bylo lepší, aby děti v Africe umřely. A pod nenávistné vzkazy už se nebojí podepsat, jsou na ně hrdí.

Z neziskových organizací se stali veřejní nepřátelé, říká Pavla Gomba. Na útoky reagují, lidem i volají, to prý lidi překvapí. To, že se někdo podepíše pod názor, že mají děti v Africe umřít, je podle ní společenský posun, který souvisí s migrační krizí. Má strach ze strachu, který se jako epidemie rozšířil po celé Evropě, a popisuje i výhružky. Často jezdí do Rwandy, kde vyvolávání strachu vedlo ke genocidě, a doufá, že tady to nebude mít vážnější následky.

Ředitelka českého UNICEF říká, že v Africe nevidí lidi, kteří by chtěli tamní země opustit. Naopak tam chtějí žít. Klíčové je vzdělání, díky kterému lidé nebudou věřit pohádkám o bohaté Evropě. Pavla Gomba je zároveň přesvědčená, že problémy je třeba řešit na místě a s pomocí místních. Mezinárodní adopce a migrace podle ní nejsou nejlepší řešení.

Děti ve světě stále umírají na běžné nemoci, na které jsou léky, i třeba kvůli závadné vodě, říká Pavla Gomba. To všechno se snaží UNICEF zlepšit, teď už i s pomocí moderních technologií, třeba dronů v Malawi. Lidé jsou často zoufalí, že nemají očkování, a tady ho někteří odmítají. Pavla Gomba tvrdí, že by každý měl mít možnost vidět, jak vypadá tetanus, a pak by si podobný přístup rozmyslel.

Proč chce UNICEF rozsvítit ikonickou část Prahy? Jak pomáhá dětským mnichům v Bhutánu a lidem bez pitné vody ve Rwandě? Jak si Pavla Gomba vysvětluje růst strachu v Evropě? A čeho se sama bojí?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.