Třeštíková: Miloš Forman byl letitý bezdomovec, rodinu obětoval. Katce dávám peníze, její příběh je hrozný | Reflex.cz
nahoru

Třeštíková: Miloš Forman byl letitý bezdomovec, rodinu obětoval. Katce dávám peníze, její příběh je hrozný

Čestmír Strakatý5. července 2019 • 07:00
Prostor X: Rozhovor s Helenou Třeštíkovou
• video: 
Prostor X

Těch emocí je teď příliš a nevím, jestli je unesu. To jsou slova Heleny Třeštíkové, která má v Karlových Varech nový film o Miloši Formanovi, který diváci chválí. Během premiéry jí obecenstvo prý nezapomenutelně překvapilo přáním k narozeninám. A taky se stala členkou americké Akademie filmového umění a věd, která rozhoduje o prestižních Oscarech. Říká, že je nadšená. A už plánuje další projekty, třeba pokračování Manželských etud.

Miloš Forman je zásadní postava mého života, vysvětluje Helena Třeštíková, proč jí na dokumentu o něm tak záleží. Svým způsobem ji tím, jak ve svých filmech pracoval s osudy obyčejných lidí, nasměroval k filmařině i časosběrnému dokumentu. Třeštíková chtěla popsat, jak těžký jeho život byl, že kariéře obětoval rodinu. Žena by podle ní něco podobného neudělala. Forman byl ve Spojených státech letitý bezdomovec. Poselství filmu i proto je, že člověk se nesmí nikdy vzdávat.

Režisérka získala unikátní, neviděné záběry, třeba z pláže v Cannes, kde Forman mluví podle režisérky hrozně zajímavě o svobodě. I po revoluci prý říkal, že Česká republika je svobodná jen na papíře. Svržení komunistické diktatury dramatikem Václavem Havlem ale považoval za zázrak. O návratu ale neuvažoval.

Hana Vagnerová: Dnes bych umřela, snad jsem anorexii překonala. Lidi tu nemají zábrany…

Můj život je v těch dokumentech obtištěn, říká o práci s časosběrným formátem Třeštíková. Baví ji stále a chce v něm pokračovat. Plánuje další díl Manželských etud, rodiny prý souhlasí. K příběhu drogově závislé Katky už se ale vracet nechce. Její příběh je totiž úplně rovný, tedy svým způsobem na dně. Třeštíková s ní je v kontaktu, někdy jí dává peníze a staré oblečení.

Těší se Helena Třeštíková na rozhodování o amerických Oscarech? Zalitovala někdy Lída Baarová svého vztahu s nacistou Goebbelsem? Kde se režisérce podařilo získat unikátní záběry Miloše Formana? A o čem budou její další dokumenty?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>

Politika mi leze na nervy, bojkot Babiše je ale jediná možnost. Na Václaváku mi bylo…
Forman: Za Havla jsme byli hrdinové, a teď se stydíme. Tátův dárek mi ovlivnil život,…
Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější