nahoru

Nekupujte petardy z Česka, varují německé úřady. Cizinci sem jezdí pro levnou a silnou pyrotechniku

ČTK 1. prosince 2019 • 16:35
Policisté a celníci kontrolují zábavní pyrotechniku
Policisté a celníci kontrolují zábavní pyrotechniku
• foto: 
Martin Přibyl, David Malík, Pecák, Křivan, Karel Kopáč,

Tak jako na sklonku každého roku se německá policie i letos důrazněji zaměřuje na dovoz zábavní pyrotechniky. Němci se totiž kvůli silvestrovským přípravám často vydávají na nákupy do České republiky nebo Polska, kde si mohou koupit levnější a výrazně silnější dělobuchy, které jsou ale často v jejich vlasti nelegální. Německé úřady proto začaly vylepovat varovné plakáty, kterými na nebezpečí dovozu pochybných petard upozorňují. V tiskových zprávách německé policie jsou i stále častější informace o zabavených nákupech.

Například policie v bavorském Waldsassenu nedaleko hranic s Českem zastavila v sobotu řidiče se spolujezdcem, kteří měli v kufru 150 kilogramů zřejmě nelegálních dělobuchů. Muži, kteří se podle všeho vraceli z nákupu z Čech, se pokusili ujet. Řidič ale ztratil nad vozem kontrolu a havaroval, auto se několikrát převrátilo. Oba muži pak se zraněními skončili v nemocnici. Kvůli nákladu petard, který policie vyhodnotila jako nebezpečný, bylo okolí nehody uzavřeno a kufr vyklidili až pyrotechnici, napsal dnes portál GMX.

Velký úlovek tento týden ohlásila policie z Frankfurtu nad Odrou u hranic s Polskem, kde řidič v dodávce mířící na Berlín vezl 1,1 tuny pyrotechniky. Na takový převoz muž neměl povolení a chyběla mu i dodatečná povolení pro některé silnější typy dělobuchů.

Ve Frankfurtu nad Odrou, ale také v jiných německých městech, visí plakáty, na kterých policie schvaluje odpalování jen ověřených rachejtlí. Prohlédnout plakáty si mohou lidé například v linkovém autobusu, který z Frankfurtu zajíždí přes oderský most do polského města Slubice. Zájemci o podrobnosti si mohou vzít policejní leták, který je k dispozici i na webu spolkové policie.

Na letáku policie upozorňuje, že v Německu je nákup zábavní pyrotechniky v kategorii F2, což jsou běžné silvestrovské rachejtle a dělobuchy, povolen jen od 28. do 31. prosince, dovoz ze zahraničí omezen není. Odpalování je ale možné jen o silvestru a na Nový rok, v jiné dny během roku je nutné povolení příslušné obce. Bezproblémová je kategorie F1, ve které jsou bouchací kuličky a prskavky. Jediným omezením v zábavě je minimální věk 12 let, vyšší kategorie F3 a F4 pak vždy vyžadují zvláštní povolení.

ČTK
Diskuse ke článku