Kuriózní silvestrovské zvyky: Rozbíjení talířů, barevné podprsenky i vyhazování z okna | Reflex.cz
nahoru

Kuriózní silvestrovské zvyky: Rozbíjení talířů, barevné podprsenky i vyhazování z okna

Oliver Adámek28. prosince 2017 • 14:00
Silvestrovské oslavy (ilustrační foto)
Silvestrovské oslavy (ilustrační foto)
• foto: 
Tereza Stonišová

Ohňostroje, bujaré oslavy a přehlídka bizarních estrád v televizi. Český silvestr známe všichni dobře a asi nás na něm nic nepřekvapí. Ne tak tomu je v různých částech světa, kde jsou zvyky spojené s přelomem roku často celkem bizarní. Přečtěte si, kde se na Nový rok vyhazují kýble plné vody z okna nebo který národ zapéká do zákusků mince pro štěstí.

Nejdříve se podíváme do Evropy. Třeba ve Španělsku je po léta zvykem nacpat si o silvestrovské půlnoci do pusy 12 bobulí hroznového vína a s každou z nich v duchu vyslovit jedno přání. Komu se to podaří, toho by mělo v následujícím roce provázet štěstí. Trochu jinak se se štěstím vypořádávají Irové. Ti hážou proti zdi krajíce chleba, aby se pro přicházející rok zbavili zlých duchů.

V Dánsku se od nich možná inspirovali – tam ale na silvestra hážou rovnou talíři, dokonce pro tento účel Dánové po celý rok shromažďují neužívané či nepotřebné nádobí. A ve Švýcarsku se zase hází zmrzlinou na zem. Také pro štěstí.

Nejbizarnější přípitek pronášejí na Silvestra Skandinávci. Jejich pozdrav byla původně …

Mimo starý kontinent najdeme ale ještě větší bizarnosti. V některých zemích se tradice pojí s vyhazováním věcí z okna – na Portoriku se hází kýble plné vody, v Jihoafrické republice starý nábytek. Na Filipínách tradice radí se na silvestra obklopit kulatými věcmi – mají symbolizovat mince, a tedy bohatství.

To si přejí i v Rumunsku, kde pro bohatství hážou mince do vody, a v Estonsku, kde se kvůli hojnosti na první den nového roku přesně sedmkrát jí. V Bolívii se zase mince zapékají do dortů – kdo ve svém kousku dezertu jednu najde, tomu se má v příštím roce dařit.

Židé oslavili Roš ha-šana, nový rok. Bez ohňostrojů a pyrotechniky

Další kategorií jsou pak zvyky spojené s barvou spodního prádla – Turci například věří, že jim štěstí do nového roku přinesou trenýrky či podprsenka červené barvy. A v některých jihoamerických zemích je výběr prádla ještě sofistikovanější – každá barva symbolizuje jinou budoucnost. S červenými spodky můžete od nového roku čekat lásku, se zlatými peníze a s bílými klid a pokoj.

Není asi žádné překvapení, že ten nejnebezpečnější zvyk pochází ze Sibiře. Rusové v některých zauralských částech největší země světa na nový rok skáčou do namrzlých jezer a drží při tom v rukou kmen stromu. Sečteno a podtrženo se tedy dá říci, že je v Čechách na silvestra s našimi pár rachejtlemi vlastně celkem nuda.

 

Babiš, Zeman, Okamura. Co letos chtějí čeští politici od Ježíška
Miroslav Cvrček 23. prosince 2017 • 18:08

Babiš, Zeman, Okamura. Co letos chtějí čeští politici od Ježíška

Vánoce u protinožců: Teplé počasí, menší shon a 10 druhů masa
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Putin vymývá mozky. Seriál Černobyl lže o sovětské propagandě
PREMIUM X Jen si tak mňouknout: Od kočičin po Babiše aneb Stručné dějiny českých demonstrací
PREMIUM X Děkuji, že jste mi pomohl, soudruhu. Jak legenda českého big beatu Kosťa Ruchadze utekl fízlům přímo na Západ
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější