nahoru

Trump udělil medaili psovi, který pomohl dopadnout Bagdádího. Při operaci zemřely i tři děti

ČTK 26. listopadu 2019 • 10:20
Trump udělil medaili psovi, který pomohl dopadnout Bagdádího. Při operaci zemřely i tři děti
foto: Reuters

Americký prezident Donald Trump přivítal v Bílém domě neobvyklého hosta – služebního psa americké armády, který pomohl dopadnout vůdce Islámského státu abú Bakra Bagdádího. „Tohle je Conan, právě teď nejspíš nejslavnější pes na světě,“ představil novinářům, manželce Melanii a viceprezidentu Mikeu Penceovi belgického ovčáka doprovázeného psovodem. Bagdádí zemřel minulý měsíc v Sýrii, když na sobě v tunelu odpálil výbušninu a zabil sebe a tři děti.

Tunel se při výbuchu zhroutil a vojáci se k tělu museli prokopat. Pes Conan se při operaci zranil. „Jsme poctěni, že je tu Conan s námi a že mu v Bílém domě můžeme odevzdat medaili,“ řekl prezident novinářům v zahradě prezidentské rezidence. „Conan je skutečný hrdina,“ dodal viceprezident Pence.

Trump koncem října oznámil smrt Bagdádího na tiskové konferenci ve Washingtonu. „Zločinec, který se ze všech sil snažil zastrašovat ostatní, strávil své poslední chvíle v naprostém strachu, panice a hrůze, vyděšený z toho, že po něm jdou americké síly,“ prohlásil tehdy. „Dostal se až na konec tunelu, zatímco ho naši psi pronásledovali. Odpálil vestu a zabil sebe a své tři děti. Jeho tělo bylo znetvořené výbuchy,“ popsal operaci prezident.

ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.