nahoru

Policie našla na jihovýchodě Anglie v kamionu 39 mrtvých lidí

ČTK 23. října 2019 • 11:50
Policie našla na jihovýchodě Anglie v kamionu 39 mrtvých
Policie našla na jihovýchodě Anglie v kamionu 39 mrtvých
• foto: 
ČTK

Třicet devět mrtvých těl nalezla v noci na dnešek britská policie v kamionu v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie. Jejich totožnost zatím policisté nezjistili, informovala britská média. Řidiče nákladního vozu policie již zadržela, je jím 25letý muž ze Severního Irska. Kamion přijel do Británie zřejmě z Bulharska.

Vozidlo s mrtvými se našlo v průmyslové zóně Waterglade ve městě Grays východně od Londýna. Policii přivolali záchranáři dnes kolem 02:40 SELČ. Okolí místa hrůzného nálezu policie uzavřela.

"Domníváme se, že kamion je z Bulharska a do země vstoupil v sobotu 19. října v Holyheadu," uvedla policie v prohlášení. Přístav Holyhead leží na velšském ostrově Anglesey, asi sto kilometrů východně od irského hlavního města Dublinu.

Pětadvacetiletého řidiče policie zadržela pro podezření z vraždy. Podle prvotních informací byla v nákladním prostoru kamionu těla 38 dospělých a jednoho teenagera. Úřady nařídily pitvy těl.

"Totožnost obětí zjišťujeme, předpokládám ovšem, že to může být dlouhý proces," uvedl zástupce policie Andrew Mariner. Na otázku, zda se jednalo o migranty, policie neodpověděla.

"Zděšení" nad nálezem v Essexu vyjádřil premiér Boris Johnson. Prohlásil, že je v myšlenkách s těmi, kdo zemřeli, i s jejich blízkými. Zároveň uvedl, že ministerstvo vnitra ho o případu pravidelně informuje a že hodlá spolupracovat s policií při objasnění tragédie.

Britská ministryně vnitra Priti Patelová uvedla, že je tragickým incidentem "šokována a zarmoucena". "Essexská policie zatkla jedince a my jí nyní musíme dát prostor pro vyšetřování," dodala ministryně.

Zpravodajská stanice BBC upozornila, že dnešní případ připomíná kauzu z roku 2000, kdy celníci při kontrole nizozemského kamionu v přístavu Dover nalezli těla 58 udušených Číňanů. Pokus o ilegální překonání hranic přežili tehdy jen dva migranti. V roce 2015 se v Rakousku v odstaveném chladírenském voze, který přijel z Maďarska, našlo 71 mrtvých uprchlíků.

ČTK
Diskuse ke článku