S Gottem se loučí desítky celebrit i Babiš, platí státní smutek | Reflex.cz
nahoru

S Gottem se loučí desítky celebrit i Babiš, platí státní smutek

ČTK12. října 2019 • 10:58
S Gottem se loučí desítky celebrit i Babiš, platí státní smutek
foto: Fotografové Blesku

Do blízkosti vchodu do katedrály svatovítské katedrály na Pražském hradě přišla dnes zatím asi stovka lidí. Velký je zájem novinářů, a to například i ze Slovenska a Německa. Od 11:00 se v chrámu uskuteční zádušní mše za zesnulého zpěváka Karla Gotta, bude jen pro zvané hosty. Sloužit ji bude kardinál Dominik Duka.

Na Hradě se již objevil například zpěvák Michal David, který před novináři na Gotta zavzpomínal a uvedl, že po Gottovi zůstane prázdné místo. Operní zpěvačka Eva Urbanová potvrdila, že při zádušní mši vystoupí. Přišli také hudebníci Petr Janda, Karel Vágner a Felix Slováček, ředitelka vydavatelství Supraphon Iva Milerová a dále katolický kněz Zbigniew Czendlik nebo herečka Dagmar Patrasová.

Mezi smutečními hosty byl také zpěvák Milan Drobný, ač s Gottem měli spory a Drobný kritizoval i jeho manželku Ivanu. Do katedrály zamířili například i herci Jiří Suchý, Jitka Molavcová, Boleslav Polívka, Miroslav Donutil, slovenský zpěvák Miroslav Žbirka či zpěvačka Helena Vondráčková. Z členů vlády se objevil jako první ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, dorazil i premiér Andrej Babiš s manželkou Monikou. Katedrála se pro zvané hosty otevřela zhruba v 09:30, celkem jich byly pozvány stovky.

Gottův pohřeb pohledem z dronu: Nekonečný dav lidí stojí frontu až na Smíchov

Lidé zatím stojí hned u zábran, které zajišťují volný průchod do katedrály. Velkoplošnou obrazovku, na níž budou moci zádušní mši sledovat, mají za zády. Stejnou možnost sledování budou mít lidé i na Hradčanském náměstí. Kapacita hradního nádvoří je totiž omezená.

Pražský hrad se kvůli poslednímu rozloučení s populárním zpěvákem částečně veřejnosti uzavře. Pro turisty se nejnavštěvovanější česká památka znovu otevře od 14:00. Katedrála, kde se pieta uskuteční, bude uzavřena po celý den.

Už v pátek se za účasti téměř 50.000 lidí uskutečnilo veřejné rozloučení s Gottem v paláci Žofín. Na dnešek vyhlásila vláda státní smutek.

Karel Gott zemřel 1. října před půlnocí ve věku 80. let. Léčil se s akutní leukemií.

Státní smutek, čestné salvy a začátek přesně v poledne. Jak vypadá státní pohřeb
Gotta využili komunisté, Havel a teď to samé dělají kolem jeho pohřbu Babiš a Zeman

ČTKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Viliam Buchert: Na zrazení Kurdů Západ doplatí. Co ještě Západ dovolí Erdoğanovi?
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější