nahoru

Zeman vyznamená Klause, prezidentem by volil Babiše

ČTK7. října 2019 • 09:19
Andrej Babiš, Miloš Zeman, Václav Klaus
Andrej Babiš, Miloš Zeman, Václav Klaus
• foto: 
koláž Profimedia, ČTK, Blesk

Prezident Miloš Zeman prozradil, že udělí letos u příležitosti státního svátku 28. října státní vyznamenání svému předchůdci ve funkci Václavu Klausovi. Zeman také řekl, že by v příštích volbách svůj hlas rád dal současnému premiérovi Andreji Babišovi, pokud by se rozhodl v příštích volbách kandidovat na prezidenta republiky. Zeman to řekl v rozhovoru pro rádio Frekvence 1.

Zeman informaci pro vyznamenání pro Klause zmínil v odpovědi na dotaz posluchačky v rozhovoru na rádiu Frekvence 1, zda se nechystá napravit situaci, že první český prezident Václav Havel je nositelem Řádu T. G. Masaryka a Řádu Bílého lva první třídy, ale Klaus nebyl oceněn. „Posluchačka je přímo věštkyně. Neměl bych to uvádět, ale stane se tak 28. října,“ řekl prezident.

Osmasedmdesátiletý Klaus se po listopadu 1989 po více než 23 let pohyboval ve vrcholných politických funkcích. Stál u zrodu Občanské demokratické strany (ODS) a 11 let byl jejím předsedou. Byl ministrem financí, více než pět let předsedou vlády, čtyři roky předsedou Sněmovny a deset let prezidentem republiky. Klaus spolu se současným prezidentem a bývalým předsedou ČSSD Zemanem a exprezidentem Václavem Havlem tvořil trojici, která především v druhé polovině 90. let dominovala české politice. Téměř po celou dobu své politické kariéry měl mezi obyvateli ČR silnou skupinu příznivců, zvláště od konce 90. let i mnoho odpůrců.

Na dotaz, zda by podpořil současného premiéra Andreje Babiše v prezidentské volbě, řekl Miloš Zeman: „Ano, zcela určitě, ale on zatím odmítá kandidovat.“. Zeman s Babišem dobře vychází především od posledních sněmovních voleb, opozice jejich vztah často označuje za mocenský pakt. Babiš možnou kandidaturu na Hrad odmítl letos například v rozhovoru pro Blesk.

Druhý pětiletý mandát současného prezidenta vyprší v roce 2023. Podle ústavy už nemůže znovu kandidovat. V minulé přímé volbě Zeman porazil ve druhém kole někdejšího předsedu Akademie věd a současného senátora Jiřího Drahoše.

ČTK
Diskuse ke článku