nahoru

Zemřel Jacques Chirac, bývalý francouzský prezident, přezdívaný jako „politický buldozer“

Clara Zangová26. září 2019 • 12:30
Zemřel Jacques Chirac, bývalý francouzský prezident, přezdívaný jako „politický buldozer“
foto: Reuters

Ve věku 86 let zemřel bývalý francouzský prezident Jacques Chirac, oznámila to dnes jeho rodina. Úctyhodných 42 let svého života byl přitom politicky aktivní: dvakrát byl francouzským prezidentem (mezi lety 1995 a 2007), dvakrát předsedou vlády, osmnáct let byl starostou Paříže. 

Chirac se narodil v roce 1932 v Paříži. Vystudoval zde prestižní univerzitu Science Po a l‘Ecole nationale de l’administration.  Studia dokončil v roce 1959, a už v roce 1967 ve věku 35 let vstoupil do vysoké politiky jako poslanec za departement Corrèze na jihozápadě země. Byl známý svým gaullisticky pragmatickým přístupem.

Samotný Georges Pompidou jej nazýval mladým vlkem, přezdívalo se mu také buldozer. Od svého zvolení do Národního shromáždění se již nezastavil: zastával úřad státního sekretáře, ministra vnitra, zemědělství a pak i předsedy vlády. „Jsem tady, abych šéfoval,“ řekl v roce 1992 deníku Le Figaro, tehdy jako starosta hlavního města. Říkalo se mu také politické zvíře, byl vždy ambiciózní a průbojný.

Chirac měl přes svou politickou dravost až obdivuhodně velmi blízko k francouzskému lidu a často se pohyboval „v terénu“. Podle průzkumu z roku 2016 na jeho prezidentování v dobrém vzpomíná celých 83 % Francouzů.Klíčová slova: prezident, Francie, úmrtí, ChiracDiskuse ke článku