Miloš Zeman je v TV Barrandov častým hostem.

Miloš Zeman je v TV Barrandov častým hostem. Zdroj: Twitter / Jiří Ovčáček, KPR

Výměnu ministra kultury nazval Zeman „letní přeháňkou“. Odmítl, že by ovlivňoval Staňkova rozhodnutí

Události kolem výměny ministra kultury považuje prezident Miloš Zeman za „letní přeháňku“. Uvedl to v televizi Barrandov. Zároveň poděkoval kandidátovi ČSSD na ministra Michalu Šmardovi, že se kandidatury vzdal. Zeman dále uvedl, že dopředu nevěděl o kroku nyní už bývalého ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD), který těsně před odchodem z funkce rozhodl, že budova Hadích lázní v Teplicích není kulturní památkou. V souvislosti s výměnou ministra Zeman uvedl, že sociální demokracie má zřejmě pocit, že všichni její straničtí funkcionáři musí být ministry. „Takže pan Šmarda, který je místopředseda strany, měl být také ministrem,“ myslí si Zeman.

Prezident zopakoval, že měl pochybnosti o Šmardově kvalifikaci. „Já jsem mu chtěl touto cestou poděkovat, že nakonec rezignoval, a myslím si, že letní přeháňka skončila,“ uvedl Zeman. Spor o ministra kultury začal v květnu, kdy demisi podal tehdejší šéf úřadu Staněk. Zeman ji ale odmítl přijmout a s jeho odvoláním otálel i poté, co mu návrh na změnu ve vládě zaslal Babiš. Staňka nakonec odvolal ke konci července, na jeho místo ale odmítl jmenovat nominanta sociální demokracie Šmardu. Poté, co se proti návrhu ČSSD postavil i premiér Andrej Babiš (ANO), se Šmarda kandidatury vzdal. Sociální demokraté následně za svého zástupce na kultuře určili Lubomíra Zaorálka, kterého prezident koncem srpna ministrem jmenoval.

Staněk těsně před svým odchodem z ministerstva vydal mimo jiné rozhodnutí, podle kterého chátrající budova Hadích lázní v Teplicích není kulturní památkou. Staněk tak letitý spor rozhodl navzdory památkářům a vyšel vstříc majiteli lázní, kterým je developer Jaroslav Třešňák. Ten přitom patřil mezi nejštědřejší sponzory Zemanovy loňské prezidentské kampaně. Prezident dnes odmítl podezření, že Staňkovo rozhodnutí ovlivňoval. „Přísahám při všem, co je mi svaté, že jsem o tom do doby rozhodnutí pana Staňka vůbec nevěděl,“ řekl Zeman v televizi Barrandov. Zdůraznil, že Třešňák chce budovu lázní zrekonstruovat, nikoliv zbourat. Současný ministr kultury Zaorálek chce Staňkovo rozhodnutí ve věci Hadích lázní přezkoumat.