nahoru

Japonský ostrov Kjúšú zasáhly silné lijáky. Při záplavách a sesuvech půdy zemřeli dva lidé

ČTK 28. srpna 2019 • 10:40
Japonsko zasáhly rekordní lijáky, hrozí povodně a sesuvy půdy.
Japonsko zasáhly rekordní lijáky, hrozí povodně a sesuvy půdy.
• foto: 
Reuters

Přívalové deště, které zasáhly Kjúšú, na tomto jihojaponském ostrově způsobily záplavy a sesuvy půdy a vyžádaly si nejméně dva lidské životy, informovala dnes agentura Reuters. Příkaz k evakuaci dostalo asi 850.000 lidí. Meteorologové předtím vydali nejvyšší stupeň varování před rekordními lijáky, které na ostrově nastávají jen jednou za několik desetiletí.

Televizní stanice NHK uvedla, že v prefektuře Saga byl nalezen mrtvý muž v autě, které zřejmě odplavila voda. V některých oblastech prefektury srážky za hodinu dosáhly více než 100 milimetrů. Další muž zemřel v prefektuře Fukuoka poté, co vystoupil z vozu a strhl ho proud.

Televizní záběry ukazují zaplavené silnice a nádraží a lidi brodící se po kolena v ulicích zaplavených vodou z řek, které se vylily z koryt. Japonská armáda nasadila v prefektuře Saga stovku vojáků.

Narušena byla doprava a mnohé obchody zůstaly zavřené. Společnost Toyota oznámila, že dnes přeruší provoz ve své továrně na Kjúšú, v níž vyrábí modely Lexus.

V příštích 24 hodinách očekává japonská meteorologická agentura až 200 milimetrů srážek, napsaly agentury Kjódó a Reuters.

ČTK


Klíčová slova: záplavy, počasí, zprávy, JaponskoDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.