Britský premiér Johnson vyzval Berlín a Paříž ke kompromisu v otázce brexitu | Reflex.cz
nahoru

Britský premiér Johnson vyzval Berlín a Paříž ke kompromisu v otázce brexitu

ČTK19. srpna 2019 • 16:00
Boris Johnson během projevu poté, co bylo oznámeno jeho vítězství v interním hlasování Konzervativní strany, které jej zároveň pasuje do role britského premiéra
Boris Johnson během projevu poté, co bylo oznámeno jeho vítězství v interním hlasování Konzervativní strany, které jej zároveň pasuje do role britského premiéra
• foto: 
Reuters

Britský premiér Boris Johnson dnes vyzval Francii a Německo, aby v otázce brexitu přistoupily na kompromis, a varoval, že Spojené království opustí blok 31. října v případě nutnosti i bez dohody o podmínkách tohoto kroku. Země podle něj bude připravena i na tuto variantu. Johnson také zopakoval, že on sám je pro to, aby Británie z Evropské unie odešla s dohodou. Informuje o tom agentura Reuters.

Nový ministerský předseda, který je ve funkci od konce července, se do Berlína za kancléřkou Angelou Merkelovou chystá ve středu. Ve čtvrtek zamíří do Paříže za prezidentem Emmanuelem Macronem.

Boris Johnson: Londýn kontroly na irské hranici nikdy neobnoví. Brexit bude 31. října,…

"Doufám, že přistoupí na kompromis. Viděli, že britský parlament (rozvodovou) dohodu třikrát odmítl. Irská pojistka zkrátka nefunguje, je nedemokratická," dodal s odkazem na hlavní sporný bod dohody o rozluce.

Johnson chce s EU domluvit nový dokument, který nebude obsahovat toto opatření, jež má zabránit vzniku klasického hraničního režimu mezi Irskou republikou a Severním Irskem. EU ale o dohodě znovu jednat nechce, neboť ji považuje jediné možné řešení "rozvodu" s Británií.

Britský premiér opakovaně uvádí, že vyvede zemi z bloku stůj co stůj, tedy s dohodou, nebo i bez. V premiérském sídle Downing Street v neděli způsobil pozdvižení únik důvěrné vládní analýzy o dopadech brexitu bez dohody, který by podle dokumentu mimo jiné způsobil nedostatek paliva, potravin a léků.

Vláda sice tvrdila, že analýza není aktuální, zdroj z kabinetu ale reportérovi serveru Business Insider sdělil, že zpráva byla za Johnsona aktualizována. K tomu, že dokument starý není, se přiklání i další média. Podle Sky News je na něm datum 1. srpna.

Brexit Veroniky Bednářové: Pomáhá Čechům s úřady a učí jejich děti. Je to práce pro…
Záporné hypotéky rozevřou nůžky mezi chudšími a bohatšími, bydlení bude ještě …

ČTKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Konspirační teorie realitou: Projekt MKUltra a vládní pokusy na lidech
PREMIUM X JXD: Menhiry a erekce aneb Jak se mi tajemnou silou postavila hůl
PREMIUM X Petr Sokol: Sázejte na politiku, dokud se v českých sázkových kancelářích nenaučí určovat kursy
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější