Duhový průvod Prague Pride 2019.

Duhový průvod Prague Pride 2019. Zdroj: Blesk:Foto : Czech News Center / Rušinová Mária

Duhový průvod Prague Pride 2019.
Duhový průvod Prague Pride 2019.
Duhový průvod Prague Pride 2019.
Duhový průvod Prague Pride 2019.
10
Fotogalerie

Prague Pride: Prahou podeváté prošel duhový průvod, účast byla letos nižší

Centrem hlavního města dnes prošel karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Konal se podeváté. Účastníci vyrazili z Václavského náměstí a poslední z nich došli po zhruba dvou hodinách na Čechův most. Odtud se vydali na Letnou, kde pokračoval další program. Účastníků bylo letos podle policie mezi 25.000 a 30.000. Organizátoři se kloní spíše k vyššímu odhadu, i tak byla účast nižší než loni, kdy přišlo 35.000 až 40.000 lidí. Kromě potyčky s malou skupinou extremistů se akce obešla bez problémů. Duhovým pochodem vyvrcholil týdenní festival s tematikou LGBT.

Tisíce lidí s duhovými vlajkami a doplňky se na Václavském náměstí začaly scházet už v dopoledních hodinách. Pochod začal zhruba hodinu po poledni. Účastníky doprovodilo 21 alegorických vozů se zvukovými systémy a procesí prošlo přes náměstí Republiky, Revoluční, Dvořákovo nábřeží a Čechův most. Na Letné na průvod navázal hudební program na čtyřech pódiích a další atrakce. Průvod provázely desítky policistů i policejní helikoptéra.

Akce se zúčastnili i politici, například primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti), předseda Pirátů Ivan Bartoš nebo poslankyně Karla Šlechtová (ANO). Hřib před začátkem průvodu uvedl, že v letošním roce jde také o to podpořit zákon o manželství stejnopohlavních párů, který by měla projednat Sněmovna.

Na náměstí Republiky se průvod nějakou dobu zdržel, a to i z důvodu potyčky s asi desítkou pravicových extremistů, kteří se pokusili účastníky napadnout. Policisté je oddělili stranou. Do cesty se postavila také pětice zastánců tradiční rodiny s transparentem. Nebyla ale agresivní.

Podle mluvčí akce Bohdany Rambouskové letošní účast možná ovlivnil déšť. Na Letné byl po skončení průvodu největší nával u stánku s festivalovými tričky, protože účastníci sháněli suché oblečení, řekla.

První ročník duhového pochodu v roce 2011 vyvolal bouřlivé reakce konzervativců. Podle nich byla přehlídka obscénní a nevkusně vnucovala ideologii „homosexualismu“. Pojem použil tehdejší prezident Václav Klaus, podle něhož bylo nutné proti tomuto jevu bojovat. V dalších ročnících protesty slábly a v minulých ročnících podél trasy protestovaly pouze skupinky extremistů.