nahoru

Jihozápad Japonska zasáhl silný tajfun, očekávají se záplavy

ČTK6. srpna 2019 • 10:00
Tajfun Francisco je letos druhý, který dospěl k pobřeží Japonska
Tajfun Francisco je letos druhý, který dospěl k pobřeží Japonska
• foto: 
ČTK

Japonský ostrov Kjúšú dnes zasáhl silný tajfun Francisco. Několik lidí zranil a narušil dopravu. Úřady vydaly varování před možnými záplavami, uvedla agentura Kjódó. Tajfun Francisco v dnešních ranních hodinách místního času (před půlnocí SELČ) zasáhl město Mijazaki na jihovýchodě Kjúšú a pokračoval na sever. Přinesl silný vítr a déšť.

Jedná se o osmý tajfun v této roce a po červencovém tajfunu Nari druhý, který dospěl k japonskému pobřeží. Japonský meteorologický ústav varoval před možnými záplavami, sesuvy půdy a vysokými vlnami.

V Mijazaki byl zaznamenán vítr o rychlosti přes 140 kilometrů za hodinu, což je podle meteorologů srpnový rekord. Na jiném místě ostrova spadlo během jedné hodiny bezmála 96 milimetrů srážek.

Nepřízeň počasí má podle záchranářů zatím dva zraněné: asi 50letého muže, který si zlomil nohu po pádu z kola, a ženu, jež si poranila hlavu poté, co ji srazil náraz větru.

Japonské aerolinky uvedly, že zrušily více než 130 plánovaných letů na ostrově Kjúšú a v přilehlých oblastech jihozápadního Japonska. Na řadě linek bylo rovněž zastaveno vlakové spojení.

ČTK


Klíčová slova: záplavy, počasí, zprávy, tajfun, JaponskoDiskuse ke článku