Ekošílenství vrcholí: Vybijeme krávy, nebudeme se množit, bydlet budeme na elektrokoloběžce | Reflex.cz
nahoru

Ekošílenství vrcholí: Vybijeme krávy, nebudeme se množit, bydlet budeme na elektrokoloběžce

Viliam Buchert5. srpna 2019 • 10:30
Oteplování i ochlazování se na Zemi odehrávají po celou dobu, co planeta existuje. Proč politici a aktivisté šílí právě teď?
Oteplování i ochlazování se na Zemi odehrávají po celou dobu, co planeta existuje. Proč politici a aktivisté šílí právě teď?
• foto: 
Jan Ignác Říha

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan prohlásili, že nebudou mít více než dvě děti. Prý kvůli obavám o životní prostředí. Mnozí mladí lidé mezitím vyzývají, aby lidé méně létali letadly, protože stroje vypouštějí emise. Jiní upozorňují, že dobytek produkuje metan a přispívá ke vzniku skleníkových plynů. Klimatičtí alarmisté proto straší katastrofou, pokud „ihned“ něco neuděláme s globálním oteplováním. Katastrofa skutečně nastane, ale jen tehdy, pokud na šílené nápady ekoteroristů, které omezí svobodu lidského rozhodování a ekonomickou prosperitu, přistoupíme.

„Panuje vědecká shoda, že život dnešních dětí bude velmi obtížný. Svět skončí do dvanácti let, pokud nebudeme věřit klimatické změně a neotočíme loď,“ tvrdí americká kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortezová. Je to sice holý nesmysl a žádná vědecká shoda na tom nepanuje, ale získávat body na oblbování lidí je obvyklá politická disciplína. Mimochodem Ocasio-Cortezová je ta paní, která vede válku s prezidentem Donaldem Trumpem. Jak jinak, když ten s koncem světa stále nepočítá (zločinec jeden!) a chce „učinit Ameriku opět velikou“.

Německá feministka Verena Brunschweigerová, které sama nemá děti, pak zašla ještě dál a stvořila manifest „Kinderfrei statt Kinderlos“. Podle ní je rození potomstva to nejhorší, co můžete matičce Zemi provést. „Jedno dítě vypustí do ovzduší v průměru padesát tun oxidu uhličitého ročně,“ tvrdí Brunschweigerová. Podle podobných nesmyslů můžeme nabídnout i nesmyslnou otázku: „Kdyby se paní Verena nenarodila, bylo by světu skutečně lépe?“ Odpověď samozřejmě zní, že nikoli.

PREMIUM X Bohumil Pečinka: Co bude v české politice bodem zlomu?
Bohumil Pečinka 31. července 2019 • 17:09

Bohumil Pečinka: Co bude v české politice bodem zlomu?

Nemít děti se rozhodla i britská aktivistka a zpěvačka Blythe Pepinová. Také ona chce tímto krokem zachránit planetu. „Jsem vystrašená. Planeta a příroda kolabují. A děje se to právě teď. Jsem velmi zklamaná a vyděšená reakcí vlád na tuto krizi,“ řekla stanici BBC.

Je to politický kalkul

Všechna volání v boji proti klimatickým změnám, která mohou znít na první poslech bohulibě, se dnes navíc propojují do širokého a propracovaného společenského a politického směru.

Pozoruhodné je, že prakticky všechna hnutí, aktivity i strany, které tak snaživě bojují proti klimatickým změnám, mají současně ve své výbavě i levicové ekonomické a sociální programy, genderismus, feminismus, multikulturalismus a zaštiťují se svojí údajnou progresivností, protože masivně působí s pomocí virtuálního světa, sociálních sítí a internetu. Nejurputněji se k podobným názorům hlásí mladší generace a více ženy než muži.

„Udržitelnost se stává kvazi náboženským slibem spásy,“ řekl pro týdeník Der Spiegel před časem filozof a jeden z nejvýznamnějších německých profesorů mediálních věd, Norbert Bolz z Technické univerzity v Berlíně.

Přizpůsob se, nebo zemři. Unikátní fotografie indiánů, kteří byli nuceni se začlenit do…

Klimatické vzepětí nese už i své významné politické plody. Například německá strana Spojenectví 90/Zelení je dnes v průzkumech veřejného mínění u našich sousedů na prvním místě, což je věc v Německu nebývalá. Britští zelení dosáhli v květnových volbách do Evropského parlamentu na místní poměry unikátních 11,8 procenta hlasů. Stoupla i podpora rakouských zelených, která dosahuje před zářijovými předčasnými parlamentními volbami pozoruhodných 12 procent. Na klimatickou rétoriku naskočila i Česká pirátská strana a to jí může přinést podporu mladých voličů.

Ovšem nerození dětí, změna návyků v dopravě, či odmítání masa, narážejí na realitu, která klimatickému alarmismu neodpovídá. Když renomovaná celosvětová agentura YouGov udělala v dubnu a v květnu v Německu reprezentativní průzkum (zúčastnilo se ho 2525 lidí) a ptala se, jakou dopravu použijí lidí na letošní letní dovolenou, tak odpověď byly pro klimatické aktivisty zdrcující – 55 procent lidí řeklo, že použije auto, 40 procent letadlo, 7 procent autobus a 16 procent vlak. Číslo nad sto procent vychází podle agentury proto, že někteří použijí kombinaci různých dopravních prostředků. Volání po změně tak tvrdě narazilo.

Zlatušková: Táta Babišovi uvěřil, bylo to nepochopitelné, do KSČ nevstoupil. Už za…

Lidé bojující proti klimatickým změnám hrají na velmi citlivou strunu, ale neříkají, jak přesně sladit potřeby lidí a států s potřebami toho, po čem volají. I aktivisté totiž běžně používají výrobky z plastů, produkují odpad, jezdí auty, mají mobily a počítače, létají letadly. Výroba a užívání toho všeho samozřejmě nějakým způsobem ovlivňuje i životní prostředí. To je přirozené a lidstvo se v tom dnes snaží najít daleko více souladu než v minulosti. Klimatický alarmismus na to ale nebere žádný ohled. Co to může přinést? Zpomalení hospodářského vývoje Evropy a její další zaostávání za světem. To cheme? Aktivisté zřejmě ano. Omezuje to také svobodnou diskusi a výměnu názorů. Pokud si myslíte o globálním oteplování něco jiného než oni, jste označeni za zapšklé, neprogresivní, staré a nerozumíte tomu.

Jaká je pravda?

Zcela zásadní je přitom fakt, že oteplování (které zažíváme v současnosti) i ochlazování se na Zemi odehrávají po celou dobu, co planeta existuje. Klimatické změny jsou přirozený proces, i když do něj člověk samozřejmě může také zasáhnout. Proč aktivisté šílí ale právě teď? Máme pro podobné jednání dostatečně dlouhá měření a pozorování na to, abychom dokázali zodpovědně a pravdivě odpověď na velmi složité otázky o klimatu? Vědci, kteří jsou střízlivější, upozorňují na to, že změny se skutečně odehrávají, že oteplování na většině území planety postupně probíhá, ale zda se jedná o krátkodobý výkyv, či zásadní změnu, to ještě nevíme. Na to musíme mít data, která postihnou daleko, daleko delší dobu. Například ve 40. až 70. letech minulého století se v některých částech severní polokoule „ochlazovalo“ a někteří vědci dokonce tvrdili, že přichází nová doba ledová. Nic takového se nakonec nestalo, protože teploty naopak začaly o něco stoupat.

Proto se musí i dnes ke klimatickým změnám přistupovat opatrně a nečinit závěry z každoročních měření.

Marek Stoniš: Zamkněte si v Praze auta, přichází Martin Bursík...
Marek Stoniš 31. července 2019 • 16:59

Marek Stoniš: Zamkněte si v Praze auta, přichází Martin Bursík...

Planeta Země podle vědců prošla obdobími extrémního oteplování či ochlazování už mnohokrát. Není to nic neobvyklého. Klima se přirozeně mění a vyvíjí. Rotace naší planety kolem Slunce se mění, což vede k velkým rozdílům - od jednotlivých ročních období až po množství slunečního svitu dopadajícího na Zemi. Vědci dnes spíše přemýšlejí o tom, zda současné změny nejsou příliš rychlé a neumí si vysvětlit, jak je to možné. Podle většiny z nich to neodpovídá známým přírodním cyklům. Zatímco při předchozím masivním oteplování Země se hovořilo o velmi dlouhých obdobích (tisíců až statisíců let), dnes se planeta otepluje rychleji.

„Je to největší rozdíl mezi předchozími obdobími oteplení a dnešním oteplením. To je také důvodem, proč se absolutně nedá odhadnout, co se stane s klimatem. Čekají nás dramatické změny, ale nedokážeme odhadnout, jak dramatické budou,“ tvrdil například pro web Live Science geolog Sébastien Castelltort ze Ženevské univerzity.

Zatímco zodpovědná část vědců a politiků proto váhá, zkoumá, dělá opatrné prognózy a upozorňuje na změnu, svět šílí. Aktivisté chtějí ihned poručit větru a dešti, stejně jako se o to neúspěšně snažili komunisté v zaniklém Sovětském svazu.

Lidé budou žít na Zemi i za dvacet, či padesát let. Nebude to tak, jak straší americká kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortezová. Nekončíme. Jen hledáme způsob, jak se změnám přizpůsobit a co udělat s tím, aby byla výroba a spotřeba ve větším souladu s přírodou. I to je proces zcela přirozený a postupný. K zlepšení proto nepovedou výkřiky klimatických alarmistů, ale používání zdravého selského rozumu. Otázkou je, zda nepřeváží ekošílenství, které zažíváme právě teď.

O groteskním boji evropských států proti spalovacím motorům si můžete přečíst v tištěném Reflexu >>>

Reflex 31/2019

Jak vypadá pravá láska? Fotografka fotí starší manželské páry jako novomanžele,…
Šéf Lékařů bez hranic: Zachraňovat migranty musíme, je to naše poslání. Přijdeme o…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Český Lev Borský: Radikální intelektuál pojmenoval civilizační problémy. Jejich rešení ho zahubilo
PREMIUM X Karel Schwarzenberg: Bojím se o naši budoucnost...
PREMIUM X Zelený Raoul: Soudruzi mají velký problém. KSČM se musí vrátit ke svým kořenům!
PREMIUM X Inženýrem za výzkum obrany před UFO: Kritická reportáž v Reflexu jako odrazový můstek ezoúspěchu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Aféra Čapí hnízdo nekončí!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější