Drsně zachycený život Rusů na okraji společnosti

Drsně zachycený život Rusů na okraji společnosti Zdroj: Instagram / Dmitry Markov

Drsně zachycený život Rusů na okraji společnosti
Drsně zachycený život Rusů na okraji společnosti
Drsně zachycený život Rusů na okraji společnosti
Drsně zachycený život Rusů na okraji společnosti
33
Fotogalerie

Drogy, alkohol a děti na ulici. Fotograf drsně zachycuje život Rusů na okraji společnosti

Ruský fotograf, dobrovolník, novinář a sociální pracovník Dmitry Markov zveřejňuje na Instagramu ničím nezkreslené, a proto nádherně vykreslené obrazy ruské pouliční každodennosti. „Kreslí“ je svým iPhonem. Bývalý narkoman prostředí ulice zná více než zblízka. „Nejde jen o sociální fotografie, jsou to moje osobní setkání a scény. Když se mě někdo zeptá, proč jdu po ‚nepříjemné stránce života‘, odpovím: Protože jsem toho součástí,“ vysvětluje Markov. Svoji tvorbu vnímá mimo jiné jako autoportrét, ve kterém prostřednictvím ostatních hledá sám sebe.

„Závislost je druhem žízně, který může být pro fotografa velmi užitečný – vždycky chcete víc,“ vysvětluje přerod své závislosti fotograf, kterému vyšla v roce 2018 první sbírková kniha fotografií pojmenovaná #Draft. Prostřednictvím fotek pořízených iPhonem v ní dokumentuje život obyčejných lidí v provinčním Rusku. Osudy lidí, kteří „spadli přes palubu“ a ocitli se na okraji společnosti, líčí bez obalu, obrazem i textem. Sálá z nich krystalická poetičnost i zmar.

Dmitry Markov začínal jako novinář. Studoval Filologickou fakultu na univerzitě v Moskvě. Pracoval jako reportér pro ruský týdeník Argumenty i fakty. Většina jeho článků se věnovala sociálním otázkám a problémům s mládeží. Časem si ale uvědomil, že dobrá fotka dokáže sdělit víc než tisíc slov.

Telefonem nezačal fotit proto, aby se odlišil, ale z nutnosti. Když pracoval jako dobrovolník v sirotčinci, telefon mu někdo ukradl. Navíc může fotky rovnou sdílet na svém instagramovém účtu, kde je obdivuje už více než 400 000 sledujících. Dmitry Markov získal za svou syrovou tvorbu řadu fotografických cen, včetně grantu agentury Getty Images.