Pozdravy z konce světa: Opuštěné město Vorkuta aneb 40 hodin od Moskvy | Reflex.cz
nahoru

Pozdravy z konce světa: Opuštěné město Vorkuta aneb 40 hodin od Moskvy

Johana Kudrnová31. srpna 2018 • 14:00
Pozdravy z konce světa: Opuštěné město Vorkuta aneb 40 hodin od Moskvy
foto: Recirculation / Tomeu Coll

Renomovaný festival fotografie Circulation, který se každoročně koná od března do května v Paříži, letos představil série fotografií Tomeu Colla. Fotograf původem z Mallorky je pořídil v zapomenutém městě Vorkuta, které uprostřed ničeho začali ve 30. letech stavět vězni gulagu. Jak vypadá místo, odkud existuje jedno letecké spojení s Moskvou za týden, kde panují dlouhé měsíce mrazu a kde si lidé sami vyrábějí sněhové pluhy?

Vorkuta se nachází v republice Komi a v současné době zde žije asi 60 000 lidí. Počet obyvatel spadl od roku 1991 na polovinu. Vzhledem k tomu, že ještě leží v evropské části Ruska, jedná se o nejvýchodněji položené město kontinentu.

Název města pochází z něnečtiny a je odvozen od názvu místní řeky. Ta odkazuje k oblasti „oplývající medvědy“. O bohatých nalezištích uhlí v okolí dnešní Vorkuty se vědělo od 19. století, její dolovaní však realizovalo až Sovětské Rusko.

Novodobé čarodějnice: Stařeny, hipísačky i mladé divy, které vás uhranou svojí magickou…

Nechvalně proslulý pracovní tábor Vorkutlag zde by založen v roce 1932. Jednalo se o největší gulag v evropské části Ruska, a kromě práce v dolech a postupné výstavby města, zde byly tisíce vězňů nasazovány také na stavbu tisíc kilometrů dlouhé železnice směřující do západním směrem položeného gulagu Kotlas.

Dnes městu, ve kterém teplota v zimě dosahuje až – 40º C, vévodí opuštěné paneláky. Střed města protíná 6 kilometrů dlouhá Leninova třída. Příliš zábavy pro obyvatele však dnes už neskýtá. Centrem všeho dění se stalo kulturní středisko, kde se konají politické meetingy i koncerty heavy metalových skupin. Přes týden tady místní dívky trénují balet.

Válka proti chudobě: Když Spojené státy v 60. letech objevily bídu zapomenutých vesnic

Navzdory nepříznivým klimatickým i socioekonomickým podmínkám se město stále zcela nevylidnilo. Zůstávají zde však především starší lidé, mladí svou budoucnost ve městě postaveném na neštěstí desetitisíců politických vězňů už schopní vidět nejsou.

Na fotografie z konce světa s názvem Vorkuta se můžete podívat ve fotogalerii:

Unikátní snímky totalitního severokorejského metra. V nejhlubším metru světa jezdí…
Jak se nám žilo za totality? Praha roku 1970 očima tehdy mladého fotografa z AmsterdamuKlíčová slova: fotogalerie, Rusko, Sibiř, Vorkuta


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč Babiš a spol. neoznámí, že spolu nechtějí dál vládnout?
PREMIUM X Analogový Instagram: Jak také může vypadat fotka pořízená mobilem
PREMIUM X Karel Steigerwald: Duo zla, Zeman s Babišem, likviduje svobodu. Vy se na to díváte
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější