Donald Trump po vyhlášení nových sankcí proti Íránu.

Donald Trump po vyhlášení nových sankcí proti Íránu. Zdroj: Reuters

Írán tvrdí, že zadržel 17 špionů CIA, někteří z nich údajně byli odsouzeni k smrti. Je to lež, reaguje Trump

Íránské úřady tvrdí, že země zadržela 17 špionů, kteří pracovali pro americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA). Íránská polooficiální agentura Fars s odkazem na představitele místního ministerstva pro zpravodajské služby uvedla, že někteří ze zatčených byli odsouzeni k smrti. Americký prezident Donald Trump označil zprávu za „totálně falešnou“.

Írán koncem června popravil bývalého zaměstnance letecké společnosti podřízené ministerstvu obrany, který byl obviněn ze špionáže pro CIA. V jeho bytě se podle íránských médií našly kompromitující dokumenty a špionážní vybavení. Zda současné zatýkání s červnovým případem souvisí, ale podle Reuters není jasné.

„Zpráva o zatčení špionů CIA v Íránu je totálně falešná. Žádná pravda. Jen další lži a propaganda (jako po sestřelení jejich dronu) ze strany náboženského režimu, který upadá a neví, co dělat,“ komentoval na twitteru informace z Íránu Trump. Dodal, že íránská ekonomika „je mrtvá a bude ještě hůř“.

Podle íránských úřadů bylo 17 osob zadrženo na konci íránského kalendářní roku, který skončil v březnu. Úřady rovněž zveřejnily snímky údajných agentů CIA, kteří byli se zatčenými ve spojení. Zatčení podle Teheránu pracovali v soukromém sektoru a měli přístup k citlivým informacím v oblastech ekonomiky, jaderné energetiky, infrastruktury, armády a kybernetické bezpečnosti.

Írán a Spojené státy přerušily diplomatické styky krátce po revoluci z roku 1979, když íránští militantní studenti zaútočili na americkou ambasádu v Teheránu a na 444 dní zadrželi jako rukojmí 52 Američanů. Vztahy mezi oběma zeměmi se ještě více vyostřily loni, když Spojené státy odstoupily od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015 a znovu proti islámské republice zavedly sankce.