nahoru

Po brexitu počítá Johnson s dohodou o volném obchodu s EU, díky tomu by nehrozila „irská pojistka“

ČTK22. července 2019 • 09:35
Boris Johnson.
Boris Johnson.
• foto: 
Reuters

Pravděpodobný příští britský premiér Boris Johnson očekává, že jeho země po říjnovém odchodu z Evropské unie podepíše s Bruselem dohodu o volném obchodu. To by znamenalo, že některé sporné pasáže dosavadní brexitové smlouvy nebude nutné uplatňovat. Británie by měla EU opustit 31. Října letošního roku.

Takový postup by podle Johnsona mohl vést k tomu, že nebude zapotřebí takzvané irské pojistky, která má za cíl zabránit obnovení klasické hranice mezi Irskou republikou, která zůstává v EU, a britským Severním Irskem. Pojistka byla součástí brexitové smlouvy s EU, kterou mnoho poslanců britského parlamentu odmítá. „Existuje široký rejstřík možností, jak nalézt potřebné řešení, a tato řešení mohou být a budou nalezena,“ napsal Johnson v deníku The Telegraph.. Najít se je podaří „v kontextu smlouvy o volném obchodu, která bude dojednána s EU, až z unie 31. října odejdeme,“ uvedl.

Boris Johnson nepochybuje, že existuje způsob, jak Evropskou unii opustit. „Můžeme na konci října odejít a rozhodně známe postup, jak to udělat. Co teď potřebujeme, je vůle a rozhodnost,“ napsal britský politik.

ČTK
Diskuse ke článku