nahoru

Papua je zmítána vlnou kmenového násilí, zemřelo více než 20 lidí

10. července 2019 • 11:30
Papuu zasáhla vlny kmenového násilí
Papuu zasáhla vlny kmenového násilí
• foto: 
Wikimedia

Více než 20 lidí, včetně těhotných žen a dětí, zahynulo při kmenovém násilí na Papui-Nové Guineji. S odvoláním na místní média o tom dnes informovala agentura Reuters. Příčinou byla zřejmě krevní msta.

Násilnosti se odehrály v odlehlé vnitrozemské provincii Hela. Guvernér oblasti Philip Undialu uvedl australské stanici ABC, že v pondělí zemřelo 16 lidí, včetně žen a dětí. Jejich zabití bylo pravděpodobně odplatou příbuzných za sobotní útok, který měl za následek sedm mrtvých. Místní deník Post-Courier píše o celkem 24 mrtvých, mezi nimiž jsou i dvě těhotné ženy a děti.

"Toto není boj mezi kmeny, kdy se znepřátelení vesničané vzájemně utkají na poli," řekl listu policejní inspektor Teddy Augwi. "Toto je guerillový způsob boje, kdy si hrají na schovávanou a přepadávají své nepřátele," řekl v narážce na to, že útoky proti neozbrojeným civilistům byly provedeny ze zálohy a s pomocí útočných pušek.

Ze strachu z eskalace násilí z oblasti údajně uprchlo mnoho vesničanů. Není dosud jasné, zda pachatelé útoku byli zadrženi. Hrozí jim však trest smrti.

Kmenové násilí je ve vnitrozemí Papui poměrně častým jevem, vesničané se v něm často mstí za smrt svých příbuzných.

Diskuse ke článku