Nová strana Václava Klause ml. může přebrat voliče SPD, ODS i hnutí ANO | Reflex.cz
nahoru

Nová strana Václava Klause ml. může přebrat voliče SPD, ODS i hnutí ANO

ČTK10. června 2019 • 12:40
Václav Klaus ml.
Václav Klaus ml.
• foto: 
Profimedia

Konzervativně-nacionálním a euroskeptickým stranám, ale také ODS či hnutí ANO by mohla být konkurentem nová politická strana Václava Klause mladšího, jež by se měla jmenovat Trikólora hnutí občanů. ČTK to napsali oslovení politologové. Podle Petra Justa z Metropolitní univerzity v Praze by mohl v nejbližších volbách, tedy krajských a senátních v roce 2020, sestavit kandidátky jen v některých krajích či senátních obvodech. Klaus dnes odpoledne představí členy i program nové strany.

Just míní, že by Trikolóra mohla přebrat voliče zejména hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury a menším podobně založeným subjektům, jako jsou Alternativa pro Českou republiku, Rozumní nebo Národní demokracie. "Částečně mohou čerpat i od ODS, ale nemyslím si, že to bude v nějakém masovějším měřítku, či Svobodných nebo Soukromníků," napsal.

Podle Petra Kanioka z brněnské Masarykovy univerzity určitě přebere Klaus občanským demokratům některé voliče, u nichž může fungovat "prostá klausovská nostalgie." Obávat se ale musí také SPD a ANO. Stejné subjekty zmínil Josef Mlejnek z katedry politologie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Zeman a senátoři odmítli snahu uznat sovětské okupanty z roku 1968 za veterány

Úspěch Trikolóry bude záviset zejména na tom, jaké osobnosti naláká na kandidátku, domnívá se Just. "Ačkoli v médiích se již některá jiná významná jména kromě Václava Klause mladšího objevila, z jejich vyjádření vyplynulo, že nemají ambice angažovat se ve volbách, ale jen jako konzultanti či poradci pro určité oblasti," uvedl. Zmínil například bývalého prezidenta Václava Klause staršího nebo kardiochirurga Jana Pirka.

Podle Justa Klaus nemusí v krajských a senátních volbách na podzim 2020 stavět kandidáty ve všech krajích či senátních obvodech. "Pro první vlaštovku si zrovna v senátních a krajských volbách dokážu představit jen nějakou dílčí kandidaturu. Pro sněmovní volby už by tento postup moc výhodný nebyl, protože hlavním měřítkem pro postup strany do skrutinia je její celostátní výsledek," napsal.

Fotografka fotila zákulisí porna: Z takových úhlů těla ve filmech pro dospělé neuvidíte

V senátních volbách bude záležet na konkrétních jménech kandidátů, míní. "Nelze tedy naslepo střelit odhad úspěšnosti, když nevíme, kdo za stranu bude kandidovat. U krajských voleb, kde jsou kandidátní listiny, a kde tedy stranická značka má větší váhu než ve volbách senátních, si dílčí úspěch v některých krajích představit dokážu, byť ne v nějakých závratných číslech," poznamenal Just.

Podle Kanioka může Trikolóra být více úspěšná až v celostátních volbách, regionální úroveň je hlavním tématům strany vzdálená. "Je nicméně otázkou, do jaké míry je Václav Klaus mladší trpělivý a dlouhodobý budovatel stranické infrastruktury a do jaké míry mu zájem vydrží do doby konání voleb. Zatím se prezentoval spíše jako solitér glosátor, což není pro dlouhodobou politickou práci ideální kvalifikace," konstatoval Kaniok.

Wagenknecht: Babiš kradl, zastrašuje a vyvíjí nátlak. Je to na policii, sazba je až 12…

Také podle Mlejnka má Klausova strana větší šanci v parlamentních volbách. "Krajské volby jsou pro novou stranu obtížná disciplína, protože zpočátku nemá vybudovanou hustou síť místních organizací ani není 'uchycená' v komunální politice," uvedl. "A v krajských volbách je nižší volební účast, voliči populistických stran k nim zpravidla nechodí v tak hojném počtu jako k volbám parlamentním," doplnil. Volby do Sněmovny se uskuteční na podzim 2021.

Klaus se pro založení strany rozhodl poté, co jej v polovině března vyloučilo vedení ODS kvůli nerespektování hodnot, principů a programu ODS či podpoře kandidáta SPD Ladislava Jakla v loňských senátních volbách. Klaus už dříve potvrdil, že součástí nového subjektu bude také další bývalá poslankyně ODS Zuzana Majerová Zahradníková. Minulý týden oznámili občanští demokraté v Šestajovicích u Prahy, že rozpustili stranickou buňku a chtějí pokračovat v Klausově straně.

Rusko před komunisty: Carská říše na unikátních barevných fotografiích
Vstup do EU byla chyba, teď by to šlo jinak. Politikům je třeba vzít moc, říká šéf…

ČTKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější