Vstup do EU byla chyba, teď by to šlo jinak. Politikům je třeba vzít moc, říká šéf Liberálního institutu Pánek | Reflex.cz
nahoru

Vstup do EU byla chyba, teď by to šlo jinak. Politikům je třeba vzít moc, říká šéf Liberálního institutu Pánek

Čestmír Strakatý29. května 2019 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Martinem Pánkem
• video: 
Prostor X

Čím hůř na tom stát je, tím horší politiky lidi volí. Ředitel Liberálního institutu Martin Pánek tvrdí, že dobrá řešení nejsou mezi lidmi populární. Proto máme velký stát, který v důsledku brzdí hospodářský růst. Z daní by se podle Pánka mělo platit to skutečně důležité, a ne dotace na linku na toastový chléb. Říká, že po volbách se toho v Evropské unii moc nezmění. A že vstup Česka do ní byla chyba.

Státy, které přerozdělují míň, rostou rychleji, tvrdí Martin Pánek. U nás k tomu ale není vůle, protože politici jdou na ruku voličům. Profituje z toho i premiér, který prý za dobu, co je ve vládě, zdvojnásobil své čisté jmění. Pánek navrhuje, že řešením by bylo omezit moc politiků, třeba prostřednictvím referenda a změny Ústavy. Ve změny ale nevěří, další volby podle něj vyhraje znovu Babiš.

Pánek míní, že Evropská unie je stále centralizovanější a nic na tom nezmění ani přesouvání sil v Evropském parlamentu. Je tu prý jednoznačný trend posilování pravomocí Bruselu na úkor národních států. Ve hře je i ztráta veta v daňových otázkách, před tím ale Pánek varuje. Česko by přišlo o část síly svého hlasu.

Ekonom: Maláčová je nebezpečná, díky bohu za Babiše a Schillerovou. Piráti jsou noví…

Podle Pánka byl vstup Česka do EU historická nevyhnutelnost a zároveň chyba. Společenská atmosféra tak ale byla nastavená, a proto nebyl proti ani Václav Klaus. Pro to, abychom dohnali Německo, prý v Evropské unii být nepotřebujeme. Pánek říká, že by bylo výhodnější odejít z politické unie a zůstat v evropském hospodářském prostoru. Zbavili bychom se tak asi tří čtvrtin všech norem. Přiznává ale, že i díky zkušenostem Velké Británie s brexitem je lepší být opatrný.

Jaké výhody by mělo vystoupení z EU? Odejde vůbec Velká Británie? Co se během brexitu stalo špatně a proč za to může i premiérka Mayová? Proč Andreje Babiše jen tak někdo neporazí? A jaká velikost státu je ta ideální?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>

Kalousek: Babiš vykrádá trezor a chce beztrestnost. Někdy mám chuť se na to vykašlat,…
Analytik: Jsme jako ovce na porážku, zrušte si Facebook. Ukradl vaši identitu a je…
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Věda a technika, hipsteři
11. června 2019 • 14:05

Věda a technika, hipsteři


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější