nahoru

Prostor X

Vstup do EU byla chyba, teď by to šlo jinak. Politikům je třeba vzít moc, říká šéf Liberálního institutu Pánek

Čestmír Strakatý 29. května 2019 • 06:00
Video se připravuje ...
Prostor X: Rozhovor s Martinem Pánkem
• video: 
Prostor X

Čím hůř na tom stát je, tím horší politiky lidi volí. Ředitel Liberálního institutu Martin Pánek tvrdí, že dobrá řešení nejsou mezi lidmi populární. Proto máme velký stát, který v důsledku brzdí hospodářský růst. Z daní by se podle Pánka mělo platit to skutečně důležité, a ne dotace na linku na toastový chléb. Říká, že po volbách se toho v Evropské unii moc nezmění. A že vstup Česka do ní byla chyba.

Státy, které přerozdělují míň, rostou rychleji, tvrdí Martin Pánek. U nás k tomu ale není vůle, protože politici jdou na ruku voličům. Profituje z toho i premiér, který prý za dobu, co je ve vládě, zdvojnásobil své čisté jmění. Pánek navrhuje, že řešením by bylo omezit moc politiků, třeba prostřednictvím referenda a změny Ústavy. Ve změny ale nevěří, další volby podle něj vyhraje znovu Babiš.

Pánek míní, že Evropská unie je stále centralizovanější a nic na tom nezmění ani přesouvání sil v Evropském parlamentu. Je tu prý jednoznačný trend posilování pravomocí Bruselu na úkor národních států. Ve hře je i ztráta veta v daňových otázkách, před tím ale Pánek varuje. Česko by přišlo o část síly svého hlasu.

Podle Pánka byl vstup Česka do EU historická nevyhnutelnost a zároveň chyba. Společenská atmosféra tak ale byla nastavená, a proto nebyl proti ani Václav Klaus. Pro to, abychom dohnali Německo, prý v Evropské unii být nepotřebujeme. Pánek říká, že by bylo výhodnější odejít z politické unie a zůstat v evropském hospodářském prostoru. Zbavili bychom se tak asi tří čtvrtin všech norem. Přiznává ale, že i díky zkušenostem Velké Británie s brexitem je lepší být opatrný.

Jaké výhody by mělo vystoupení z EU? Odejde vůbec Velká Británie? Co se během brexitu stalo špatně a proč za to může i premiérka Mayová? Proč Andreje Babiše jen tak někdo neporazí? A jaká velikost státu je ta ideální?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.