nahoru

ČSSD uspěla, Nejvyšší soud vrátil spor s dědici právníka Altnera o více než 300 milionů na začátek

ČTK 7. června 2019 • 09:24
Zesnulý advokát Zdeněk Altner. Výsledku sporu s ČSSD v kauze zastupování ve sporu o Lidový dům se nedočkal.
Zesnulý advokát Zdeněk Altner. Výsledku sporu s ČSSD v kauze zastupování ve sporu o Lidový dům se nedočkal.
• foto: 
ČTK

Sociální demokracie uspěla s dovoláním, Nejvyšší soud vrátil spor ČSSD s dědici právníka Zdeňka Altnera prakticky na začátek. Opět bude rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 1. Podle rozsudku nebylo smluvní ujednání o odměně za právní služby dostatečně určité. Není ani jasné, jaké konkrétní právní služby Altner pro stranu udělal.

„Nás těší, že soud dal ČSSD za pravdu, podrobnější komentář poskytneme po prostudování rozsudku a poradě s právníky,“ uvedl předseda ČSSD Jan Hamáček. Podle zrušeného rozsudku měla ČSSD vyplatit Altnerovým dědicům více než 300 milionů korun v souvislosti se zastupováním ve sporu o Lidový dům. ČSSD tvrdila, že potřebné peníze má zajištěné a situaci by zvládla. Na rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) čekali účastníci sporu od roku 2016. Soud dnes verdikt zpřístupnil na elektronické úřední desce.

Soud se zabýval jednak nárokem na odměnu za poskytnuté právní služby, jednak nárokem na smluvní pokutu. Obojí se odvíjí od smlouvy z roku 1997. Odvolací Městský soud v Praze otázku nároku na odměnu založil na závěru, že obsah mandátní smlouvy i provedení sjednané právní pomoci jsou mezi oběma znesvářenými stranami nesporné. Tento závěr ale podle NS neodpovídá obsahu spisu.

NS zdůraznil, že jedinou podmínkou pro vznik nároku na odměnu je advokátem řádně vykonaná činnost. Odvolací soud přitom nezjišťoval, zda a jakou právní službu Altner jako advokát pro ČSSD provedl.

Obvodní i městský soud podle NS nesprávně hodnotily také otázku určitosti ujednání o odměně ve smlouvě mezi ČSSD a Altnerem. Podle NS smlouva dostatečně určitá nebyla. Nejspíš to bude znamenat nutnost vycházet při stanovení odměny z advokátního tarifu. Kvůli tomu je nutné, aby Altnerovi dědicové doložili, jaké právní služby advokát pro stranu provedl.

Teprve poté přijde na řadu úvaha, co bude se smluvní pokutou. Závazek k zaplacení smluvní pokuty nemůže vzniknout, aniž by byl porušen závazek hlavní, smluvní pokutou zajištěný, stojí v rozsudku. NS nesouhlasil se závěrem původního rozsudku, podle kterého Altner řádně vznesl nárok na zaplacení pokuty spolu s podáním žaloby na ČSSD.

Podle rozhodnutí Městského soudu v Praze z března 2016 měla ČSSD zaplatit Altnerovi odměnu 18,5 milionu korun a smluvní pokutu, která od podání žaloby do vynesení rozsudku činila 318 milionů korun. Nárok byl už v rukou exekutora, ale strana ve stejném roce úspěšně požádala NS o odklad vykonatelnosti. Od té doby se čekalo na verdikt. Altner mezitím zemřel. Ve sporu nyní pokračují jeho potomci Patrik a Veronika.

ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.