Babiš by se měl sejít s demonstranty, řekl Hamáček. Nevidí důvod, proč by ČSSD měla odejít z vlády | Reflex.cz
nahoru

Babiš by se měl sejít s demonstranty, řekl Hamáček. Nevidí důvod, proč by ČSSD měla odejít z vlády

ČTK6. června 2019 • 15:33
Andrej Babiš (ANO) a Jan Hamáček (ČSSD).
Andrej Babiš (ANO) a Jan Hamáček (ČSSD).
• foto: 
Foto Blesk - Jakub Poláček

Předseda ČSSD Jan Hamáček nevidí důvod, proč by měli sociální demokraté odejít z vlády s hnutím ANO. Nešli do ní, aby řešili problémy koaličního partnera, ale aby prosazovali program. Řekl to dnes novinářům po jednání grémia ČSSD. Premiér Andrej Babiš by se podle Hamáčka měl sejít s organizátory opakovaných demonstrací. Politici musí dát veřejnosti signál, že její hlas vnímají, uvedl.

„My jsme tam (do vlády) šli proto, abychom prosazovali náš volební program, a troufnu si říci, že se nám celá řada věcí podařila. Důvod, proč jsme šli do vlády, tady stále je, a pokud se nám bude dařit naše priority prosazovat, nevidíme důvod, abychom z vlády odcházeli,“ řekl Hamáček. Na grémiu podle něj od nikoho návrh na odchod z kabinetu nezazněl.

„Limity vládní spolupráce jsou jasně dány koaliční smlouvou. Jsou tak silné, že dochází někdy k velice rušným debatám ve smyslu koaličního jednání, například o financování záležitostí, které jsou v gesci ministryně práce a sociálních věcí (Jany Maláčové),“ doplnil první místopředseda ČSSD Roman Onderka. „My jsme do vlády nevstoupili proto, že máme rádi Andreje Babiše, nevstoupili jsme tam proto, že tam máme být nějaká rohožka, o kterou si někdo bude otírat nohy. Vstoupili jsme tam proto, že chceme zlepšit život obyčejných lidí,“ dodal.

Babiš by se podle Hamáčka měl sejít s organizátory opakovaných demonstrací, které vybízejí k demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) a předsedy vlády. „Pokládal bych za vhodné, kdyby se pan předseda vlády, stejně jako se scházel se zástupci Rekonstrukce státu či dalšími, sešel s organizátory demonstrací a aby spolu komunikovali,“ uvedl. „V první fázi je důležité vyslat signál lidem, že jejich názor politici vnímají. Ten signál podle mého názoru je, že se s nimi pan premiér sejde. Jakou to bude mít formu, opravdu nemusíme teď řešit,“ doplnil Hamáček.

Předseda ČSSD Hamáček uvítal rozhodnutí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) neproplácet dotace holdingu Agrofert od února 2017, kdy je premiér Andrej Babiš (ANO) vložil do svěřenských fondů kvůli platnosti novely o střetu zájmů. Stejný způsob SZIF zvolí i u podniků rodiny ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD), a to od 2. srpna 2018. Jde o krok ministerstva, který má být preventivní, uvedl Hamáček po jednání stranického grémia. Zda se podobně zachovají ostatní resorty, je na nich, doplnil. „Vnímám krok ministerstva zemědělství jako krok z hlediska prevence či opatrnosti, aby bylo jasné, že nemůže dojít k dalším problémům. Je na dalších resortech, jak se rozhodnou, a nesou za to svoji odpovědnost. Já krok ministerstva zemědělství vnímám jako správný,“ řekl předseda sociální demokracie.

Vláda, nebo trhací kalendář? Drolící se kabinet je důkazem Babišova i Hamáčkova…
Vylodění v Normandii: Jak Hitlera zničila největší obojživelná operace všech dob

ČTKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Putin vymývá mozky. Seriál Černobyl lže o sovětské propagandě
PREMIUM X Jen si tak mňouknout: Od kočičin po Babiše aneb Stručné dějiny českých demonstrací
PREMIUM X Děkuji, že jste mi pomohl, soudruhu. Jak legenda českého big beatu Kosťa Ruchadze utekl fízlům přímo na Západ
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější