Rozvrat britské politiky pokračuje: Volby by vyhráli Liberální demokraté, druhý je brexitář Farage | Reflex.cz
nahoru

Rozvrat britské politiky pokračuje: Volby by vyhráli Liberální demokraté, druhý je brexitář Farage

Viliam Buchert31. května 2019 • 13:30
Nigel Farage se patrně bude radovat z velkého vítězství v britských eurovolbách
Nigel Farage se patrně bude radovat z velkého vítězství v britských eurovolbách
• foto: 
Profimedia

Chaos kolem Brexitu, tedy odchodu Velké Británie z Evropské unie, postupně zcela rozložil politickou scénu království. Šéfka konzervativců a premiéra Theresa Mayová podala demisi a její strana hledá nového vůdce. Volby do Evropského parlamentu pak vyhrála Brexit Party politického bouřliváka Nigela Farageho. A podle posledního průzkumu renomované agentury YouGov by parlamentní volby dnes vyhrála strana Liberálních demokratů. Konzervativci a labouristé jsou společně až na třetím a čtvrtém místě.

Turbulence, které na britské politické scéně vyvolal Brexit, zdá se nemají konce. Vládnoucí Konzervativní strana premiérky Theresy Mayové je rozklížená na několik frakcí a po demisi Mayové jí čeká hledání nového vůdce. Opoziční Labouristická strana je sice hlasitá v parlamentu, ale nedokáže prosadit nic zásadního. Tyto dva tradiční politické subjekty, které se léta střídají u moci, jsou zdá se největšími „oběťmi“ nezvládnutého Brexitu.

Podle nejnovějšího průzkumu agentury YouGov by totiž parlamentní volby, pokud by se uskutečnily teď, nevyhráli ani konzervativci, ani strana labouristé, ale Liberální demokraté. Ti se ocitli na prvním místě s 24 procenty a jsou proti odchodu z Evropské unie. Na druhém místě je pak Brexit Party Nigela Farageho, která vyhrála nedávné volby do Evropského parlamentu. V parlamentním hlasování jí agentura YouGov přisoudila 22 procent možných hlasů.

Bednářová: Británie je multikulturní ráj, no-go zóny tam byly vždycky. Bojím se o ni, v…

O zcela netradiční třetí místo se dělí konzervativci a labouristé s 19 procenty, což je pro ně velmi slabý výsledek. Liberální demokraté přitom naposledy vedli podobný volební průzkum v roce 2010, kdy těžili z poměrně velké popularity svého předsedy Nicka Clegga.

Zvláštností také je, že současný vůdce Liberálních demokratů Vince Cable po porážkách v regionálních volbách nedávno oznámil, že ve funkci také skončí. Nový předseda strany má do funkce nastoupit v druhé polovině července. Ani to ale nezabránilo tomu, aby se ujala prvenství ve volebních preferencích.

Kocovina v Londýně: Návrat do 80. let na skvělých černobílých snímcích, podívejte se

Jak ale upozorňuje Anthony Wells, ředitel agentury YouGov, „průzkum spíše ukázal na postoje k Brexitu, než na obvyklou loajalitu k jednotlivým stranám“. Mohlo by se jednat i o dopad výsledků voleb do Evropského parlamentu, které skončili katastrofálně pro konzervativce (pouhých 8,8 procenta) a velkým neúspěchem pro labouristy (13,6 procenta). Situace se prý může opět razantně změnit, až se konečně vyjasní, co bude s Brexitem a až se stabilizuje Konzervativní strana.

Pokud by se britské parlamentní volby uskutečnily v řádném termínu, tak by to bylo v květnu 2022. Je ale možné, že na řadu přijdou při současném rozvratu britské politiky předčasné volby. Ostatně ty předchozí, v roce 2017, byly také v předčasném termínu.

Vladimír Pikora: Vykopli jsme socialismus z Východu, vrátil se ze Západu
Děsivé snímky, které měly skončit v řece. Fotografie mrtvých, které způsobily…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Věda a technika, hipsteři
11. června 2019 • 14:05

Věda a technika, hipsteři

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější