nahoru

Na novináře Kuciaka a jeho partnerku střílel bývalý voják. Měl pověst člověka, který umí odstranit problém

ČTK 22. dubna 2019 • 16:00
Vražda novináře Jána Kuciaka otřásla Slovenskem - ilustrační snímek
Vražda novináře Jána Kuciaka otřásla Slovenskem - ilustrační snímek
• foto: 
Reuters

Miroslav Marček, obviněný v případu vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, se dnes přiznal vyšetřovatelům, že na dvojici střílel právě on. Uvedla to slovenská veřejnoprávní rozhlasová a televizní stanice RTVS. Zároveň upozornila, že původně bývalý voják Marček v obvinění figuroval jako řidič, zatímco jako střelec byl označen jiný obviněný, Tomáš Szabó.

To, že se Marček při dnešním výslechu přiznal vyšetřovatelům z Národní kriminální agentury v Nitře, s odvoláním na nejmenovaný "dobře informovaný zdroj" napsal také server Aktuality.sk. Podle něj Marček a bývalý policejní vyšetřovatel Szabó jsou bratranci a měli pověst lidí, kteří dokážou odstranit problémy.

Oficiálně nebyly informace médií o nejnovějším vývoji Kuciakovy kauzy potvrzeny. Mluvčí speciální prokuratury Jana Tökölyová uvedla, že se v této etapě dokazování nemůže vyjádřit. Nevyjádřili se ani advokáti obviněných.

 

Denník N označil údajné Marčekovo přiznání za "překvapivý okamžik" v celém případu. "Vrahův řidič tvrdí, že vrahem je on," poznamenal deník na svém webu.

Sedmadvacetiletý Kuciak a jeho partnerka byli zavražděni loni v únoru ve svém domě v obci Veľká Mača u Trnavy. Kuciak se zabýval zejména podezřeními z údajných daňových podvodů, která se týkala lidí blízkých nejsilnější vládní straně Směr-sociální demokracie tehdejšího premiéra Roberta Fica.

Dvojí vražda otřásla Slovenskem; pod tlakem veřejnosti Fico odešel z čela kabinetu, zůstal však předsedou vládní strany.

Z vraždy Kuciaka a Kušnírové bylo obviněno pět lidi: Marček, Szabó, Alena Zsuzsová coby druhotná objednavatelka zločinu a Zoltán Andruskó coby zprostředkovatel. Z objednání vraždy novináře je obviněn kontroverzní podnikatel Marián Kočner, který svou vinu podle svého obhájce nadále popírá. Andruskó podle dřívějších zpráv vypovídal, že střílel Szabó a Marček jej vezl, a pak s touto verzí policie pracovala.

Marčeka po pětihodinovém výslechu v Nitře policisté podle televize Joj převezli do obce Veľká Mača a Sládkovičova k dalším vyšetřovacím úkonům. Minulý týden byli policisté s Marčekem v Kolárově, kde prý Marček ukazoval, jak zde v prosinci 2016 on a Szabó zavraždili místního podnikatele Petra Molnára.

ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.