Zlo je v lidech, od holocaustu jsme se nezměnili. Masaryk tu zavedl zdrcující prezidentský kult, říká Kučera | Reflex.cz
nahoru

Zlo je v lidech, od holocaustu jsme se nezměnili. Masaryk tu zavedl zdrcující prezidentský kult, říká Kučera

Čestmír Strakatý18. dubna 2019 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Vladimírem Kučerou
• video: 
Prostor X

Pochopil jsem, proč herci umírají na jevišti. Novinář a scenárista Vladimír Kučera, který stojí mimo jiné za pořadem Historie.CS a je držitel Ceny Ferdinanda Peroutky, chce předávat to, co prožila jeho generace, a nabíjí ho to energií. V dětství pochopil, že v komunismu žije ve strašlivé lži, co se výkladu historie týče. Teď mu záleží na tom, aby se o ní říkala pravda. Lidé se přitom podle něj nezměnili a jsou stejní, jako třeba za holokaustu. Zlo je prostě v nás, stejně jako velká manipulovatelnost.

Kvůli tomu, jak historii popisuje a komu dává prostor, mu nadávají. Drží se ale tvrzení, že dávat stejný prostor Hitlerovi jako Židovi není objektivita. Nechápe přitom, proč se víc nemluví například o tzv. domečku, kde komunisté mučili v 50. letech vojáky. Podobných příkladů je víc a je to prý problém školy a hlavně rodičů. Dodává ale, že je to složité, protože když člověka něco učí od dětství, tak ho to naučí. Navíc výklad dějin ve školách, třeba druhá světová válka, je prý někdy ruský.

Kučera mluví o svém otci, který byl vlastenec a byl hrdý na to, že byl mobilizovaný. Po Mnichovu se podle něj mělo Československo bránit. Díky vyprávění pochopil, že se ve škole učil lži. Kučera taky popisuje, jak jeho otec prožíval chování Čechů k Němcům. Prý se držel toho, že když se k člověku někdo zachová jako prase, nemůže se mu oplácet stejnou mincí. To teď prý v lidech pořád je. Zlo a přizpůsobení davu, na tom se nic nezměnilo.

Hřebejk: Jsem slovně agresivní, chtěl bych být na Zemana laskavější. Otírání o něj se…

Podle Kučery je čas začít se věnovat víc moderní historii, tedy po roce 1989. Musí se popsat. Opoziční smlouva třeba prý byla tragická událost, jejíž dopady vidíme ještě dnes. Miloše Zemana by pak novináři vůbec neměli komentovat, klesají tak totiž podle Kučery na jeho úroveň. Kučera neustálé  informování o prezidentovi přirovnává k politickému bulváru. Kult prezidenství tu ale podle něj zavedl už Masaryk a pořád platí.

Jsou Češi národ Janů Husů, nebo spíš husitů? Jakou část historie má Vladimír Kučera nejradši? Proč je podle něj nesmysl, aby prezident sídlil na Pražském hradě? A proč se potřebuje ze svého života vypovídat?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>

Medaile od Zemana byl opravdu polibek smrti. Berou mi smysl života a bolí to, důkaz je…
Kosatík: Zeman žije ve frustraci, je naštvaný na život. Nejsme ale jiní, zanechá v nás…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,750
23,060
29,310
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější