Kosatík: Zeman žije ve frustraci, je naštvaný na život. Nejsme ale jiní, zanechá v nás destruktivní stopu | Reflex.cz
nahoru

Kosatík: Zeman žije ve frustraci, je naštvaný na život. Nejsme ale jiní, zanechá v nás destruktivní stopu

Čestmír Strakatý18. ledna 2019 • 06:00
Prostor X - Pavel Kosatík
• video: 
reflex.cz

Fascinují nás vůdci, ale naděje je dole. Spisovatel Pavel Kosatík se neraduje z toho, v jakém stavu je dnes Česko. Věří ale, že si lidé začnou sami sebe vážit, nebudou čekat na záchranu a začne přibývat těch, kteří budou kritiku propojovat s pozitivním činem. Je podle něj nutné, aby každý nesl svůj díl odpovědnosti. Ze stavu společnosti prý už nemůžeme vinit komunisty, Babiše nebo Zemana. Navíc nejsme jiní než prezident. Odejde a v nás zůstane agresivní a destruktivní stopa.

První republika chtěla lidi předělat v dobrém, změnit jejich myšlení. A to se povedlo. V dalších letech se ale podle Kosatíka to pozitivní zlikvidovalo a my jsme po roce 1989 promarnili šanci se o to znovu pokusit. Dnes jsme znovu opozičníci a skeptici. Dojíždíme prý na to, že se, pokud jde o stát, v 90. letech nic nevymyslelo. Jen nepřátelé systému kuli své temné dílo.

Kosatík míní, že si za současný stav společnosti můžeme v podstatě sami. Tedy ne totalita, komunisté, Babiš ani Zeman. Odpovědnost mají obyčejní lidé. Teď jsme fascinováni těmi nahoře, naděje je ale v tom, že své chování změní ti dole. To je podle Kosatíka podmínka zdravého vývoje. Spisovatel rozumí voličům Andreje Babiše. Je pro ně východisko z nouze a naděje. Tvrdí, že je ale potřeba tlačit standardní politické strany, aby se chovaly buď levicově, nebo pravicově. Věří v pravolevý politický systém, ne populistické experimenty. Sám se chce zapojit v hnutí za obnovu intenzivního občanství.

Biskup Malý: Zeman ztrácí inteligenci, je nemocný a tají se to. Byl prý v nemocnici a…

Babiš se přitom podle Kosatíka nikdy neměl ocitnout v politice. Kvůli pochybnostem o jeho majetkových vztazích i minulosti spojené s StB. Před 20 lety by si prý nevrznul. Prezidenta Zemana pak vnímá spisovatel jako člověka, který žije frustrací a je naštvaný na svůj život. Do toho vtahuje i nás ostatní. A právě to po něm prý zůstane jako odkaz. Kosatík tvrdí, že jsme si mysleli, že jsme jiní než on, ale skutečnost je jiná.

Kosatíka fascinuje rychlost, s jakou v diskuzích dojdeme k závěru, že ten druhý je vůl. Skutečná debata podle něj prakticky neprobíhá, mluvit s druhou stranou je ale podle něj zásadní. A je to i úkol spisovatele. Pro Kosatíka je psaní jeden ze způsobů, jak intenzivně žít. Je skrz něj možné dosáhnout toho pravého. Zjistit, že člověk žije a existuje.

Chtěl by Pavel Kosatík napsat někdy knihu o Zemanovi nebo Babišovi? Co teď chystá a proč potřeboval po knize o Masarykovi pauzu? Proč mu vadí antikomunismus? A proč ho vlastně zajímají běžní Češi víc než ti, kteří nám vládnou?

Zábranský: Zeman chtěl být sjednotitel, nový Masaryk. Za to, co se z něj stalo, můžou…
Ovčáček: Prezident měl už několikrát zemřít, královsky se tím bavíme, novináři jsou…
 
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější