Kreml prý vysvětlí Ukrajincům Donbas, o Krymu se ale bavit nebude | Reflex.cz
nahoru

Kreml prý vysvětlí Ukrajincům Donbas, o Krymu se ale bavit nebude

ČTK1. dubna 2019 • 13:30
Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin
• foto: 
Reuters

Kreml je připraven vysvětlit jakémukoliv Ukrajinci své stanovisko k povstalci ovládnutému Donbasu, ale nehodlá se bavit o tom, komu patří Krym. Prohlásil to dnes mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v reakci na výroky ukrajinského prezidentského kandidáta Volodymyra Zelenského, že by od ruského prezidenta Vladimira Putina požadoval vrácení Krymu a Donbasu i odškodnění za tuto okupaci.

"Jsme připraveni vysvětlit jakémukoliv občanu Ukrajiny, že Rusko neokupuje žádné ukrajinské území. O tom nemůže být ani řeči, protože neuznané (povstalecké) republiky Donbasu odvrhla sama Ukrajina a to, co se tam děje, je následkem politiky uskutečňované ukrajinským vedením," prohlásil Peskov podle agentury Interfax. "Pokud jde o zmiňování Krymu v tomto kontextu, považujeme to za nepřípustné. Je to téma, o kterém se vůbec nedebatuje. Je to jednou provždy uzavřená otázka," dodal. Výrazy "okupace" a "anexe" považuje za naprosto nepřípustné vůči Krymu, ať de facto, tak de iure.

Podle Peskova je příliš brzy na komentář k prvnímu kolu prezidentských voleb na Ukrajině, které podle předběžných výsledků s výraznou převahou vyhrál Zelenskyj a do druhého kola postoupil nejspíše také stávající prezident Petro Porošenko, vnímaný jako hlavní protivník Kremlu.

Praha nechá pro každou stanici nové trasy metra udělat výtvarné návrhy

"Dokud volby neskončily, dokud se neuskutečnilo druhé kolo a není znám vítěz, považujeme za předčasné se vyjadřovat," řekl mluvčí. Nicméně poznamenal, že Kreml by si přál vidět v čele Ukrajiny lidi snažící se o urovnání konfliktu v Donbasu.

"Samozřejmě bychom chtěli vidět u kormidla Ukrajiny nikoliv stoupence války, ale stranu zaměřenou na reálné a postupné urovnání situace na jihovýchodě Ukrajiny," řekl.

Marek Stoniš: Obhajoba Ladislava Jakla aneb Jak se pražské kavárně zdrclo sójové latéčko

Rusko anektovalo Krym před pěti lety po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče v Kyjevě a jeho útěku do Ruska. O měsíc později vypukl v Donbasu konflikt mezi proruskými separatisty a vojsky loajálními k nové, prozápadní vládě v Kyjevě. Konflikt si vyžádal na 13.000 životů. Západ na postup Ruska odpověděl sankcemi. Moskva popírá, že by Rusko podporovalo separatisty, jak jej obviňuje Kyjev a Západ.

Rusko argumentuje, že na Krymu se 16. března 2014 - pod dohledem ruských vojáků - konalo referendum, v němž se pro připojení k Rusku vyslovilo údajně 96,8 procenta hlasujících. Ukrajina jeho výsledek neuznala, stejně jako EU, Spojené státy a drtivá většina zemí světa.

Dospívající Sophia Lorenová: Málo známé snímky slavné herečky, když byla ještě teenager
Analytik: Jsme jako ovce na porážku, zrušte si Facebook. Ukradl vaši identitu a je…

ČTKVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,800
23,050
29,240
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější