Praha nechá pro každou stanici nové trasy metra udělat výtvarné návrhy | Reflex.cz
nahoru

Praha nechá pro každou stanici nové trasy metra udělat výtvarné návrhy

ČTK1. dubna 2019 • 11:30
Praha nechá pro každou stanici nové trasy metra udělat výtvarné návrhy
foto: DPP

Pražský magistrát nechá pro každou stanici plánované trasy metra D z Pankráce do Písnice vypracovat návrhy výtvarných řešení. Z nich pak komise vybere vítěze. Akce se uskuteční pod záštitou Národní galerie Praha (NG) a spolupracovat na ní bude architekt David Vávra. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní. Materiál neuvádí, kolik magistrát hodlá na akci vynaložit peněz. Stavbu metra zajišťuje dopravní podnik (DPP), který plánuje letos zahájit na Pankráci geologický průzkum. Trasa má ulevit přetížené lince C.

Výtvarníky podle dokumentu vyzve k předložení návrhů společnost Metroprojekt, která trasu projektovala. "Pro každou jednotlivou stanici metra bude poptáno více výtvarných návrhů. Výběr oslovených výtvarníků pod záštitou NG provede komise složená ze zástupců magistrátu, Institutu plánování a rozvoje (IPR), NG, DPP a Metroprojektu," píše se v materiálu.

Po zpracování výtvarných návrhů vybere komise pro každou stanici vítězný návrh. Ty pak budou zapracovány do projektové dokumentace.

Děda závodník. Řidič Porsche závodí i v 70 letech a rozhodně se necourá

V případě stanice Pankrác, která má vzniknout nejdříve, již byli osloveni akademičtí sochaři Marian Karel a Vladimír Soukénka. "Jimi zpracované výtvarné návrhy budou předloženy komisi po jejím ustavení," píše se v materiálu. U druhé stanice, Olbrachtova, schválí komise zadání výtvarné soutěže nyní v dubnu a zájemci budou muset návrhy předložit v květnu.

Na ně naváže řešení stanic Nádraží Krč, Nemocnice Krč a Nové Dvory. Jako poslední přijdou na řadu zbývající stanice Libuš, Písnice, Depo Písnice a Náměstí Míru. Příprava výtvarného řešení bude záviset na harmonogramu jejich výstavby. Pro stanici Náměstí bratří Synků pak bude uspořádána architektonická soutěž.

V první fázi má vzniknout úsek metra Pankrác - Olbrachtova. Následně bude stavba prodloužena do plánované zastávky Nové Dvory. Jako poslední ve směru na jih vznikne trasa od Nových Dvorů až do konečné Depo Písnice. Kromě úseku z Pankráce do Písnice má vést metro D také z Pankráce na náměstí Míru. O stavbě této části trasy se zatím nerozhoduje. Na nové lince budou jezdit vlaky bez řidiče.

17 jednoduchých tipů na aprílové žerty aneb Jak dnes napálit kamarády a kolegy
Analytik: Jsme jako ovce na porážku, zrušte si Facebook. Ukradl vaši identitu a je…

ČTKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Hra kolem úmrtí Karla Gotta a Vlasty Chramostové aneb Dobří mrtví a zlí mrtví
PREMIUM X Jefim Fištejn: Pokrok nezastavíš aneb Politická korektnost za hranicí absurdity
PREMIUM X Zpověď 63leté striptérky jménem Sugar: Lidi se tomu nejdřív chechtají, ale pak se třeba zamyslí
PREMIUM X Milan Tesař: Divoké sny maxipsa Babiše aneb Pekelné reakce na smrt Karla Gotta

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější