nahoru

Migranti u břehů Libye unesli loď, přemohla je maltská armáda. Tanker je nyní na Maltě

ČTK 28. března 2019 • 11:00
Migranti u břehů Libye unesli loď, přemohla je maltská armáda. Tanker je nyní na Maltě
foto: Reuters

Sto osm migrantů, mezi nimiž je devatenáct žen a dvanáct dětí, uneslo v noci ze středy na čtvrtek tanker, který je zachránil u libyjských břehů a chtěl se s nimi vrátit zpět do přístavu v Tripolisu. Únosci obrátili loď směrem k evropským břehům a plánovali doplout k Maltě nebo italské Lampeduse. Na únos následně reagovala maltská armáda, která vstoupila na loď s cílem vrátit kontrolu nad plavidlem kapitánovi. Loď doplula do maltského přístavu ve čtvrtek ráno.   

Speciální jednotka k unesené obchodní lodi dorazila na čtyřech člunech a měla k dispozici také vrtulník. Armádní mluvčí řekl, že se podařilo navázat kontakt s kapitánem, který opakoval, že pohyb plavidla nemá pod kontrolou a že jeho i posádku ohrožují uprchlíci a nutí ho zamířit k Maltě.

Italský vicepremiér Matteo Salvini, který uzavřel italské přístavy lodím s uprchlíky, o této nové skupině prohlásil, že jsou to piráti a pachatelé organizovaného zločinu.

Uprchlíci tvrdí, že v Libyi čelí bití, znásilňování a prodeji do otroctví. Humanitární nevládní organizace Mediterranea Saving Lives soudí, že „žádný stát nemůže vyhostit nebo vrátit uprchlíky do zemí, kde jsou ohroženy jejich životy a svoboda“. Vrátit běžence by podle ní byl „nejen zločin, ale i nehumánní čin“. „Tato loď by měla být okamžitě poslána do bezpečného přístavu v nějaké evropské zemi, kde budou lidská práva těch lidí zajištěna. Nemůže se s nimi jednat jako s piráty nebo zločinci, ale jako s lidmi hledajícími azyl a prchajícími před peklem táborů v Libyi,“ sdělila organizace Mediterranea Saving Lives.

Na snímky z maltského přístavu se podívejte ve fotogalerii:

ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.