Uprchlíci unesli loď, maltská armáda tanker ovládla | Reflex.cz
nahoru

Migranti u břehů Libye unesli loď, přemohla je maltská armáda. Tanker je nyní na Maltě

ČTK28. března 2019 • 11:00
Migranti u břehů Libye unesli loď, přemohla je maltská armáda. Tanker je nyní na Maltě
foto: Reuters

Sto osm migrantů, mezi nimiž je devatenáct žen a dvanáct dětí, uneslo v noci ze středy na čtvrtek tanker, který je zachránil u libyjských břehů a chtěl se s nimi vrátit zpět do přístavu v Tripolisu. Únosci obrátili loď směrem k evropským břehům a plánovali doplout k Maltě nebo italské Lampeduse. Na únos následně reagovala maltská armáda, která vstoupila na loď s cílem vrátit kontrolu nad plavidlem kapitánovi. Loď doplula do maltského přístavu ve čtvrtek ráno.   

Speciální jednotka k unesené obchodní lodi dorazila na čtyřech člunech a měla k dispozici také vrtulník. Armádní mluvčí řekl, že se podařilo navázat kontakt s kapitánem, který opakoval, že pohyb plavidla nemá pod kontrolou a že jeho i posádku ohrožují uprchlíci a nutí ho zamířit k Maltě.

Válka mi dala víru v lidi. Agresivní křiklouni ale vylezli a většina mlčí, k útokům…

Italský vicepremiér Matteo Salvini, který uzavřel italské přístavy lodím s uprchlíky, o této nové skupině prohlásil, že jsou to piráti a pachatelé organizovaného zločinu.

Uprchlíci tvrdí, že v Libyi čelí bití, znásilňování a prodeji do otroctví. Humanitární nevládní organizace Mediterranea Saving Lives soudí, že „žádný stát nemůže vyhostit nebo vrátit uprchlíky do zemí, kde jsou ohroženy jejich životy a svoboda“. Vrátit běžence by podle ní byl „nejen zločin, ale i nehumánní čin“. „Tato loď by měla být okamžitě poslána do bezpečného přístavu v nějaké evropské zemi, kde budou lidská práva těch lidí zajištěna. Nemůže se s nimi jednat jako s piráty nebo zločinci, ale jako s lidmi hledajícími azyl a prchajícími před peklem táborů v Libyi,“ sdělila organizace Mediterranea Saving Lives.

Na snímky z maltského přístavu se podívejte ve fotogalerii:

Andert: Manželky džihádistů lžou, viděla jsem příšerné věci a přežila díky štěstí,…
Nic není nemožné: K brexitu vůbec nemusí dojít. Mayová poslancům nabídla svou hlavu za…

ČTKVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější