Slovenští vyšetřovatelé obvinili podnikatele Kočnera z vraždy Jána Kuciaka | Reflex.cz
nahoru

Slovenští vyšetřovatelé obvinili podnikatele Kočnera z vraždy Jána Kuciaka

ČTK14. března 2019 • 13:10
S vraždy novináře Jána Kuciaka byl obviněn slovenský podnikatel Marian Kočner - ilustrační snímek
S vraždy novináře Jána Kuciaka byl obviněn slovenský podnikatel Marian Kočner - ilustrační snímek
• foto: 
ČTK

Z objednání loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka policejní vyšetřovatel obvinil kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera. Na tiskové konferenci to dnes novinářům řekl představitel slovenské prokuratury, který tak potvrdil dřívější informace tisku. Podle prokurátora byla důvodem objednání Kuciakovy vraždy jeho novinářská práce. Kočner je ve vazbě kvůli jiné kauze.

Už loni v září slovenská policie zadržela a obvinila v případu vraždy reportéra jiné čtyři osoby. Mezi nimi je podle dostupných informací také střelec, který kromě Kuciaka zavraždil i reportérovu přítelkyni Martinu Kušnírovou.

"Při vznesení obvinění (proti Kočnerovi) vyšetřovatel vycházel z objektivních důkazů zajištěných v průběhu trestního stíhaní, dalších důkazů, které nelze prezentovat, jakož i z výpovědi další osoby trestně stíhané pro účast na vraždě," uvedl prokurátor. Podle dřívějších informací médií s policií spolupracuje jeden z obviněných Zoltán Andruskó, který údajně vypověděl, že Kuciakovu vraždu si objednal právě Kočner.

Rozhodující týden: Brexit jde (možná) do finále. Nová strana přiblížila druhé referendum

Kočner byl jedním z lidí, kterým se Kuciak ve svých článcích často věnoval. Žurnalistovi v telefonickém rozhovoru v roce 2017 podnikatel vyhrožoval, že najde "špínu" na něj a na jeho rodinu a získané informace zveřejní. Kvůli tomu se Kuciak obrátil na policii, ta však věc odložila. Po Kuciakově vraždě média zmiňovala Kočnera jako možného objednavatele činu.

Prokurátor, který si nepřál zveřejnit své jméno, před novináři nevyloučil, že počet obviněných v případu zmíněné dvojnásobné vraždy vzroste. "Není vyloučeno, že obvinění může být vzneseno vůči dalším osobám," řekl prokurátor, který na vyšetřování případu dohlíží. Dodal, že vyšetřovatel obvinil Kočnera v Kuciakově případu minulý týden, obvinění bylo podnikateli doručeno během dneška.

Poznáte mladíka, který se později proslavil po boku Freddieho Mercuryho?

Podle prokurátora vyšetřovatelé dosud v případu vyslechli 225 svědků, vražednou zbraň ale nenašli. Kvůli obvinění Kočnera se vyšetřování vraždy Kuciaka a Kušnírové prodlouží nejméně o půl roku. Mezi obviněnými je i druhotná objednavatelka vraždy reportéra Alena Zsuzsová, kterou slovenská policie letos v lednu obvinila i z podílu na jiné úkladné vraždě.

Kuciak i Kušnírová byli zavražděni ve svém domě v obci Velká Mača nedaleko Trnavy loni 21. února. Jejich vražda vyvolala v zemi největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989 a také politickou krizi. V zájmu jejího řešení rezignoval z funkce premiéra Robert Fico.

Faltýnek: Do jednání o dálničním mýtném jsem vstoupil kvůli hrozbám premiéra

Kočner je od loňského června ve vazbě kvůli případu, ve kterém ho policie spolu s bývalým šéfem soukromé televize Markíza a exministrem hospodářství Pavolem Ruskem obvinila z falšování směnek v hodnotě zhruba 69 milionů eur (1,8 miliardy Kč).

Kuciak ve svém nedokončeném článku psal kromě jiného o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, kteří jsou spojováni s mafií, a o vazbách jednoho z nich, Antonia Vadaly, na blízké spolupracovníky tehdejšího premiéra Fica. Podle prokurátora se italská stopa v případu Kuciakovy vraždy nepotvrdila, a proto není důvod pokračovat v práci společného vyšetřovacího týmu s italskými kolegy.

Dramatické poslední hodiny Česko-Slovenska: Češi ztratili samostatnost, Slováci…

Dnešní tiskové konference se zúčastnili dva prokurátoři úřadu speciální prokuratury, kteří dohlížejí na vyšetřování vraždy Kuciaka a Kušnírové a kteří si nepřáli zveřejnit své jméno. Stejně jako v minulosti ani tentokráte novináři nesměli fotografovat nebo snímat jejich tváře.

Elitní slovenští prokurátoři se věnují i případům nejzávažnější kriminality, ve kterých pak rozhoduje specializovaný trestní soud. Tento soud stejně jako úřad speciální prokuratury sídlí ve městě Pezinok nedaleko Bratislavy.

Jste zlý člověk, začnu se zajímat o vaši rodinu, vyhrožoval podnikatel zavražděnému …
Faltýnek: Do jednání o dálničním mýtném jsem vstoupil kvůli hrozbám premiéra

ČTKVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější