Vyostřený brexit: Irskou hranici nebudeme kontrolovat, tlačí před hlasováním Mayová na poslance | Reflex.cz
nahoru

Vyostřený brexit: Irskou hranici nebudeme kontrolovat, tlačí před hlasováním Mayová na poslance

ČTK13. března 2019 • 12:14
Vyostřený brexit: Irskou hranici nebudeme kontrolovat, tlačí před hlasováním Mayová na poslance
foto: Profimedia

Britská vláda v případě neřízeného brexitu ponechá zboží mířící z Irska do Severního Irska dočasně bez kontrol a předejde obávanému zavedení tvrdé hranice mezi oběma částmi ostrova. Londýn zároveň rozšíří seznam zboží dováženého ze zemí mimo EU, které nebude podléhat clům. Kabinet premiérky Theresy Mayové zveřejnil tato opatření před hlasováním Dolní sněmovny o odchodu Británie z Unie bez dohody.

Dva týdny před plánovaným termínem brexitu přišla podle stanice BBC britská vláda se sérií "striktně dočasných a jednostranných" kroků, které mají mimo jiné předejít růstu napětí v historicky neklidné oblasti mezi oběma částmi rozděleného irského ostrova. Londýn nebude zavádět na irské hranici žádné celní kontroly. U zboží, které bude nově podléhat clům, zatím ponechá jeho registraci a placení zcela na firmách, jež je budou do Severního Irska dovážet.

Zavedení hraničních kontrol měla v rámci dojednané brexitové dohody zabránit takzvaná irská pojistka, která ovšem byla v úterý pro britské poslance zásadní překážkou pro schválení dohody o podmínkách brexitu jako celku. Mayová byla v Dolní sněmovně již podruhé výraznou většinou poražena a dnes nechá poslance hlasovat o tom, zda chtějí evropský blok opustit bez jakékoli dohody. Ekonomové i většina politiků označuje tento scénář za velkou ránu pro britské hospodářství.

Profesor Kysela: Zeman mě nemá v lásce, je spoluviník toho, v čem žijeme. Ohrozit ho…

Cla jako katastrofa

Irská ministryně pro evropské záležitosti Helen McEnteeová v reakci na dočasný plán Londýna zdůraznila, že brexitová dohoda přesně toto opatření obsahuje. Irsko nadále nechystá žádné kontroly na své severní hranici, prohlásila podle agentury Reuters.

Zboží, které z Irska poputuje do Británie jiným směrem než přes pevninskou hranici, však bude podle Londýna podléhat celním kontrolám. McEnteeová uvedla, že například cla na hovězí maso či mléčné výrobky budou pro irské zemědělce "naprosto katastrofální".

Kabinet Mayové před svým dnešním zasedáním rovněž uvedl, že 87 procent zboží dováženého ze zemí mimo unii nebude podléhat clům, zatímco v současnosti je to v rámci unijních pravidel 80 procent.

Mezi produkty, za něž vývozci Londýnu platit cla budou, je například maso, některé mléčné výrobky či další potraviny. Vztahovat se budou rovněž na dovoz aut. Bez cel však podle BBC zůstane import autodílů z unijních zemí.

Film o Michaelu Jacksonovi: Za sexuálním zneužíváním je i systémové selhávání rodin a …
16 dní do brexitu a Británie neví, jak EU opustí. Bude se hlasovat o tvrdém odchodu,…

ČTKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Vyšší bere aneb S kým na dovolené zahnula Monika Babišová
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Šmardování jako malonárodní politika
PREMIUM X Noví extrémisté: Palič izraelské vlajky a hanobitel amerických válečných hrobů bojuje za práva zvířat!
PREMIUM X Národ Metallica: Hity a dlouhé fronty na pivo na vyprahlé planině v Letňanech. A nakonec obří ohňostroj!
PREMIUM X Šarlatán prodával lék složený z vody za 500 korun. JXD i s kamerou vyhodil za čtyři minuty

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější