Kvůli silnému větru měli hasiči v Česku od neděle přes 2800 výjezdů | Reflex.cz
nahoru

Kvůli silnému větru měli hasiči v Česku od neděle přes 2800 výjezdů

ČTK11. března 2019 • 09:40
Kvůli silnému větru měli hasiči v Česku od neděle přes 2800 výjezdů
foto: HZS Jihomoravského kraje

Hasiči v Česku vyjížděli od nedělního odpoledne k 2872 událostem spojeným se silným větrem. Většinou odstraňovali spadlé stromy a větve nebo zajišťovali utržené střechy, informovala mluvčí hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová. Průměrně hasiči vyjíždějí ke 163 technickým zásahům denně.

Nejvíc výjezdů kvůli silnému větru měli hasiči v Jihočeském, Plzeňském a Středočeském kraji. Situace v těchto regionech byla nejhorší v neděli večer a první polovině noci. "Jak vítr postupoval přes Českou republiku, přidávaly se kraje Ústecký, Královéhradecký, Liberecký a na konec Vysočina a kraj Jihomoravský," uvedla Zaoralová.

Nad ránem se situace zklidnila. Mezi 06:00 a 08:00 byli hasiči přivoláni ke 361 událostem. Nejhorší situace byla v Moravskoslezském kraji, kde hasiči řešili přes 70 případů. "Likvidace následků nočního větru bude pokračovat během celého dnešního dne," uvedla Zaoralová.

Tragédie nad Afrikou. Při letu mezi Etiopií a Keňou se zřítilo letadlo se 157 lidmi na …

Kromě popadaných stromů a větví hasiči zasahovali také u větrem poškozených střech. Například v Železnici na Jičínsku spadl uvolněný plech ze střechy na osobní vůz, v Solnici na Rychnovsku hasiči zajišťovali odtrženou střechu kravína. Střecha skončila v sousedním areálu, kde poškodila jiný objekt. Ve Vamberku uvolnil vítr plechovou střechu i se solárními panely. V Olomouci na nádraží se utrhla větší část střechy z drážního objektu a spadla do kolejiště.

Silný noční vítr přidělal práci také hasičům Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). "Jen za směnu A, která skončila dnes v 07:00, vyjížděli hasiči SŽDC ke 141 událostem způsobených povětrnostními podmínkami," uvedla mluvčí drážních hasičů. Dodala, že jde už o druhý kalamitní stav. Na začátku února vyjížděli drážní hasiči za jednu směnu k 86 událostem.

Účtenkovka lapá po dechu: Babišova loterie dělá z lidí gamblery za státní peníze
Fotografie z jiného světa: Jak vypadala Čína před komunistickým převratem?

ČTK


Klíčová slova: Česko, vítr, kalamita, zprávy, hasiči


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,750
23,050
29,220
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější