Největší škodu způsobila utržená střecha v Hustopečích na Břeclavsku.

Největší škodu způsobila utržená střecha v Hustopečích na Břeclavsku. Zdroj: HZS Jihomoravského kraje

Hasiči vyjížděli nejčastěji kvůli popadaným stromům.
V Česku řádil vichr, zkomplikoval dopravu (11. 3.)
V Česku řádil vichr, zkomplikoval dopravu (11. 3.)
V Česku řádil vichr, zkomplikoval dopravu (11. 3.)
V Česku řádil vichr, zkomplikoval dopravu (11. 3.)
18
Fotogalerie

Kvůli silnému větru měli hasiči v Česku od neděle přes 2800 výjezdů

Hasiči v Česku vyjížděli od nedělního odpoledne k 2872 událostem spojeným se silným větrem. Většinou odstraňovali spadlé stromy a větve nebo zajišťovali utržené střechy, informovala mluvčí hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová. Průměrně hasiči vyjíždějí ke 163 technickým zásahům denně.

Nejvíc výjezdů kvůli silnému větru měli hasiči v Jihočeském, Plzeňském a Středočeském kraji. Situace v těchto regionech byla nejhorší v neděli večer a první polovině noci. "Jak vítr postupoval přes Českou republiku, přidávaly se kraje Ústecký, Královéhradecký, Liberecký a na konec Vysočina a kraj Jihomoravský," uvedla Zaoralová.

Nad ránem se situace zklidnila. Mezi 06:00 a 08:00 byli hasiči přivoláni ke 361 událostem. Nejhorší situace byla v Moravskoslezském kraji, kde hasiči řešili přes 70 případů. "Likvidace následků nočního větru bude pokračovat během celého dnešního dne," uvedla Zaoralová.

Kromě popadaných stromů a větví hasiči zasahovali také u větrem poškozených střech. Například v Železnici na Jičínsku spadl uvolněný plech ze střechy na osobní vůz, v Solnici na Rychnovsku hasiči zajišťovali odtrženou střechu kravína. Střecha skončila v sousedním areálu, kde poškodila jiný objekt. Ve Vamberku uvolnil vítr plechovou střechu i se solárními panely. V Olomouci na nádraží se utrhla větší část střechy z drážního objektu a spadla do kolejiště.

Silný noční vítr přidělal práci také hasičům Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). "Jen za směnu A, která skončila dnes v 07:00, vyjížděli hasiči SŽDC ke 141 událostem způsobených povětrnostními podmínkami," uvedla mluvčí drážních hasičů. Dodala, že jde už o druhý kalamitní stav. Na začátku února vyjížděli drážní hasiči za jednu směnu k 86 událostem.