nahoru

Třetinu ruské populace budou do patnácti let tvořit muslimové, řekl ve Státní dumě duchovní Ravil Gajnutdin

Kryštof Pavelka 7. března 2019 • 12:40
Třetinu ruské populace budou do patnácti let tvořit muslimové, řekl ve Státní dumě duchovní Ravil Gajnutdin
foto: Pavel Golovkin

Deník Moscow Times citoval před dvěma dny výroky předsedy rady muslimských duchovních Ravila Gajnutdina. „Podle prognóz odborníků, o jejichž kompetenci nepochybuji, během půldruhé dekády 30 procent obyvatelstva Ruska budou představovat muslimové,“ uvedl Gajnutdin a dodal, že kvůli měnící se demografii bude nutné jen v Moskvě „postavit desítky nových mešit“.


Dnes tvoří muslimové asi deset až čtrnáct procent populace největšího státu planety. Etničtí Rusové ovšem stále rychleji vymírají a stabilní populační růst země zajišťují dva faktory: imigrace ze zemí Střední Asie a tradičně vysoká porodnost v severokavkazských regionech či Tatarstánu, což jsou ovšem oblasti s převážně muslimským obyvatelstvem. Predikce muftího Gajnutdina potvrzuje i pravoslavný arcibiskup Dmitrij Smirnov. Ten budoucnost etnických Rusů líčí v nejčernějších barvách: „Už je pozdě to zvrátit. Čečenci a Ingušové mají běžně osm dětí. Po roce 2050 tady budou žít úplně jiné národy,“ uvedl představitel pravoslavné církve v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Govorit Moskva.

Kromě zmenšování podílů etnických Rusů v populaci se Putinův režim potýká s dalším dlouhodobým problémem: stále více především mladých a vzdělaných lidí trvale odchází na Západ. Jako své důvody uvádějí špatný ekonomický stav země a nespokojenost s politickou situací. Vládní apely na tradiční ruské hodnoty a lásku k vlasti, mohutně podporované propagandou státních médií, se u nich nesetkávají s velkým pochopením.

 

 

 Klíčová slova: putin, Rusko, Moskva, muslimovéDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.