Třetinu ruské populace budou do patnácti let tvořit muslimové, řekl ve Státní dumě duchovní Ravil Gajnutdin | Reflex.cz
nahoru

Třetinu ruské populace budou do patnácti let tvořit muslimové, řekl ve Státní dumě duchovní Ravil Gajnutdin

Kryštof Pavelka7. března 2019 • 12:40
Třetinu ruské populace budou do patnácti let tvořit muslimové, řekl ve Státní dumě duchovní Ravil Gajnutdin
foto: Pavel Golovkin

Deník Moscow Times citoval před dvěma dny výroky předsedy rady muslimských duchovních Ravila Gajnutdina. „Podle prognóz odborníků, o jejichž kompetenci nepochybuji, během půldruhé dekády 30 procent obyvatelstva Ruska budou představovat muslimové,“ uvedl Gajnutdin a dodal, že kvůli měnící se demografii bude nutné jen v Moskvě „postavit desítky nových mešit“.


Dnes tvoří muslimové asi deset až čtrnáct procent populace největšího státu planety. Etničtí Rusové ovšem stále rychleji vymírají a stabilní populační růst země zajišťují dva faktory: imigrace ze zemí Střední Asie a tradičně vysoká porodnost v severokavkazských regionech či Tatarstánu, což jsou ovšem oblasti s převážně muslimským obyvatelstvem. Predikce muftího Gajnutdina potvrzuje i pravoslavný arcibiskup Dmitrij Smirnov. Ten budoucnost etnických Rusů líčí v nejčernějších barvách: „Už je pozdě to zvrátit. Čečenci a Ingušové mají běžně osm dětí. Po roce 2050 tady budou žít úplně jiné národy,“ uvedl představitel pravoslavné církve v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Govorit Moskva.

Kromě zmenšování podílů etnických Rusů v populaci se Putinův režim potýká s dalším dlouhodobým problémem: stále více především mladých a vzdělaných lidí trvale odchází na Západ. Jako své důvody uvádějí špatný ekonomický stav země a nespokojenost s politickou situací. Vládní apely na tradiční ruské hodnoty a lásku k vlasti, mohutně podporované propagandou státních médií, se u nich nesetkávají s velkým pochopením.

 

Putin pozastavil platnost smlouvy s USA o likvidaci raket uzavřené v době studené války
Interpol varuje před novou vlnou terorismu v Evropě, Islámský stát zde působí v podzemí

 

 Klíčová slova: muslimové, Rusko, Moskva, Putin


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější