Soud nařídil vládě v Sýrii zaplatit 6,8 miliardy za zabití americké novinářky | Reflex.cz
nahoru

Soud nařídil vládě v Sýrii zaplatit 6,8 miliardy za zabití americké novinářky

Daniel Baret4. února 2019 • 07:35
Britská herečka Rosamund Pikeová hraje v novém filmu „A Private War“ reportérku Marii Colvinovou
Britská herečka Rosamund Pikeová hraje v novém filmu „A Private War“ reportérku Marii Colvinovou
• foto: 
Aviron Pictures

Federální soud v americkém Washingtonu odsoudil 31. ledna syrskou vládu diktátora Bašara Asada k zaplacení 302,5 milionu dolarů (v přepočtu 6,8 miliardy korun) odškodného za zabití americké válečné reportérky Marie Colvinové v syrském městě Homs. Podle soudkyně a předložených důkazů byla novinářka v roce 2012 terčem cíleného útoku. Jedná se o právní precedens, který by mohl být pro některé vlády ve světě mimořádně nepříjemný.

Marie Colvinová, která pracovala pro britský list The Sunday Times, byla uznávanou válečnou reportérkou. Zahynula při bombardování mediálního centra v syrském městě Homs 22. února 2012. Společně s ní zemřel i francouzský fotograf Rémi Ochlik a dalších několik novinářů bylo zraněno. Podle soudkyně Amy Berman Jacksonové se syrská vládní armáda zaměřila na zahraniční novináře, kteří tehdy v tomto syrském městě působili a zaútočila na ně záměrně. Vláda diktátora Bašára Asada, která se řízení nezúčastnila, ale tvrdí, že se jednalo o „dílo teroristů.“

Odchod USA ze Sýrie připomíná mnichovskou zradu. Udělal Donald Trump první opravdu…

Syrská armáda bombardovala v únoru 2012 provizorní mediální centrum ve čtvrti Baba Amr ve městě Homs, ze kterého vysílali zprávy spolupracovníci západních médií. Podle vládní verze vybuchly v budově trhaviny, které tam nastražili místní teroristé. Obvinit jakéhokoli odpůrce, že je terorista, je ale obvyklá lež, kterou syrský režim používá dodnes a dělá to i v případech, kdy útočí sám. V době, kdy došlo k bombardování, přitom novináři balili své vybavení a chystali se město opustit, protože situace byla velmi nebezpečná.

„Marie Colvinová byla zabita cíleně, aby syrská vláda umlčela její zprávy o rostoucím opozičním hnutí v zemi,“ řekla při vynášení rozsudku soudkyně Jacksonová. Město Homs bylo tehdy jedním z největších center odporu proti syrskému režimu. Civilní žalobu na vládu v Damašku podala rodina Colvinové v roce 2016.

Lenka Klicperová: Uprchlíci v Řecku jsou zděšení, že jim Češi chtějí vzít děti, je…

„Máme teď naději, že rozhodnutí soudu povede k dalším trestním stíháním a bude odrazovat vlády od budoucích útoků na média a civilisty,“ komentovala verdikt soudu Cathleen Colvinová, sestra zabité novinářky.

Respektovaná reportérka Colvinová byla rovněž autorkou reportáží z válečných konfliktů v Čečensku, Kosovu, Sierře Leone, nebo na Srí Lance. Tam přišla při výbuchu o jedno oko.

V listopadu minulého roku šel do kin americko-britský film A Private War (Soukromá válka), který popisuje její život. Roli novinářky Colvinové hraje britská herečka Rosamund Pikeová. V českých kinech nebyl zatím film uveden a v zahraničí se s velkým úspěchem u diváků nesetkal.

Svět uvnitř světa: Koláže zachycují šokující propast mezi západním životem a válečnými …
Muslimský kmen, kde o sexu rozhodují ženy. Saharští Tuaregové se vymykají pravidlům

Daniel BaretVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Sadistická pornografie zmizela z webu. Dokazuje to, že práce policie a novinářů není zbytečná
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější