Španělé zatýkají islamisty. Letos zatkli již 17 osob, část z nich obvinili z terorismu | Reflex.cz
nahoru

Španělé zatýkají islamisty. Letos zatkli již 17 osob, část z nich obvinili z terorismu

Lukáš Lhoťan30. ledna 2019 • 10:40
Videozáznam zásahu v městě Malaga
• video: 
Twitter.com

Od začátku roku 2019 bylo ve Španělsku zatčeno již 8 osob podezřelých z příslušnosti k islámským teroristickým skupinám, informuje na svém twitterovém účtu 23. ledna 2019 Odbor španělské vlády pro vnitřní bezpečnosti (Departamento de Seguridad Nacional - DSN).

Ve zveřejněné infografice DSN ukázal, že bylo 8 zatčených osob ve 4 protiteroristických operacích, a to po jedné osobě v enklávě Melilla, hlavním městě Španělska Madridu a městě Malaga. Pět osob bylo poté zatčeno během rozsáhlejší operace v Barceloně. Španělské ministerstvo také zveřejnilo videozáznam ze zásahu ve městě Malaga proti muslimovi podezřelému z členství v teroristické organizaci Islámský stát.

O protiteroristickém zásahu v okolí Barcelony píše podrobně například španělský webový portál El Nacional, podle kterého bylo zatčeno 17 osob, ale pouze část byla obviněna z terorismu a zbytek byl obviněn z jiných trestných činů. Mezi zatčenými jsou lidé různých národností.

Od roku 2004 do půlky ledna 2019 bylo ve Španělsku zatčeno již přes 700 osob v souvislosti s podporou islámského terorismu, informuje další infografika tohoto úřadů. Po roce 2012 bylo nejvíce podezřelých z islámského terorismu zatčeno v Barceloně, ale podezřelí byli zatýkáni prakticky na celém území Španělska včetně turistických destinací.   

V souvislosti se všemi těmito údaji je ovšem zajímavé upozornění DSN na hodnocení globálního indexu rizika terorismu od Institutu pro ekonomiku a mír (Institute for Economics and Peace), kde v interaktivní mapě je Španělsko hodnoceno na 50. místě, a je tak předstihnuté Řeckem (45. místo), Německem (39. místo), Francií (30. místo) a Velkou Británií (28. místo). V samotném Španělsku problém terorismu vzrostl v roce 2018 oproti předchozímu roku 2017, kdy bylo Španělsko hodnoceno na 85. místě.  

Brexit vnesl do britské sněmovny zmatek. Kdo teď drží trumfy? A proč je tak důležitá…
Hořké satirické kresby ukazují, jak vidí spravedlnost jednotlivé země
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,710
23,070
29,320
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější