14 let vězení za velezradu. Samozvaná prezidentka se pokusila pučem převzít vládu nad Rakouskem | Reflex.cz
nahoru

14 let vězení za velezradu. Samozvaná prezidentka se pokusila pučem převzít vládu nad Rakouskem

-bam-, ČTK28. ledna 2019 • 12:27
Monika Ungerová
Monika Ungerová
• foto: 
Reprofoto YouTube.com

Soud ve Štýrském Hradci v pátek uložil 14 let vězení mimo jiné za pokus o velezradu "prezidentce" samozvané konfederace Staatenbund Österreich (Konfederace Rakousko) Monice Ungerové, která neuznává rakouskou republiku. Informovaly o tom agentury APA a AFP. K deseti rokům vězení byl odsouzen také 71letý zástupce této ženy a k menším trestům i další osoby. Rozsudky ještě nenabyly právní moci.

Staatenbund Österreich je společenství nepřátelské vůči rakouskému státu. Existenci rakouské republiky neuznává a označuje ji za firmu. V roce 2015 ho založila někdejší členka krajně pravicové Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Monika Ungerová. Podle rakouského státního zastupitelství se k organizaci připojilo až 2600 lidí.

Jak odvolat v Česku prezidenta? Video krok po kroku objasňuje postup sesazení hlavy státu

Dvaačtyřicetiletá Ungerová, která je od dubna 2017 ve vazbě, byla odsouzena mimo jiné za navádění k velezradě a založení protistátní organizace. Dále se podle soudu dopustila nátlaku na vládu a její jednotlivé členy, navádění ke zneužití úřadu a závažný podvod.

Její zástupce, rovněž vinný velezradou, si má podle soudu odsedět deset let. Dalších 12 obžalovaných bylo odsouzeno k částečně podmíněným trestům v délce od devíti měsíců do tří let. Šest z nich rovněž čelilo obvinění z velezrady, ale byli ho zproštěni.

"Odpírači státu" podle obžaloby měli v úmyslu "zřídit vlastní státní útvar podle svých představ". Cílem bylo zřídit "vojenskou přechodnou vládu" a ovládnout všechny klíčové pozice. Za tím účelem se členové konfederace pokusili přimět příslušníky rakouských ozbrojených sil k zatýkání určitých osob na základě jimi vydaných zatykačů. Jen díky nespolupráci rakouské armády zůstalo pouze u pokusu, uvedlo státní zastupitelství.

Nová konfederace sestávala z devíti států, které odpovídaly stávajícím spolkovým zemím Rakouska. Každý z nich ale měl mít vlastního prezidenta. Prvním takto konstituovaným státem byl "Stát Štýrsko", do jehož čela se postavila Ungerová. Staatenbund si mimo jiné vytvořil vlastní státní poznávací značky či živnostenské listy, které si mohli členové koupit.

Okamura má pravdu, imigranti z islámských zemí jsou v Praze. Na žižkovském nádraží jich…
Takhle se stylově uklízí sníh. Video, jak ho Rakušané odřezávají ze střechy pilou, baví…

-bam-, ČTKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho
PREMIUM X Jefim Fištejn: Pokrok nezastavíš aneb Politická korektnost za hranicí absurdity
PREMIUM X Zpověď 63leté striptérky jménem Sugar: Lidi se tomu nejdřív chechtají, ale pak se třeba zamyslí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější